Zejména pro dívky byly tyto koupací čepice doslova noční můrou. Pokud totiž pod takovou čepici "vecpaly" delší vlasy, tak bylo vyhráno a byly vpuštěny do bazénu. Ale sundat takovou čepici bezbolestně bylo prakticky nemožné. Jenomže jiné na trhu nebyly. Kdo chtěl normální koupací čepici, jaké se používaly za naší západní hranicí, musel spoléhat na to, že se k němu dostane přes příbuzné nebo známé. Popřípadě jste museli být členy plaveckého oddílu, abyste měli šanci se dostat k normálním sportovním plaveckým čepicím.
Koupací čepice s květy a ornamenty
Na internetu se o tomto pozoruhodném a velmi nepraktickém výrobku dodnes živě diskutuje. Podle diskuzí nepatří vzpomínky na tyto barevné gumové čepice vyráběné s rozličnými vzory, zejména těmi květinovými, mezi oblíbené. Stejně tak jsou ale k dostání na on-line bazarech a aukcích, takže si dodnes najdou i své příznivce. I když se prakticky nedají nosit. Co lze ale ocenit, je barevná škála i různorodost květinových a abstraktních vzorů.
[:google:]
Bez pomoci to nešlo
Dodnes si pamatujeme, že nám na školním plavání museli pomáhat učitelé, abychom ji vůbec sundali. Také jsme je i rádi ztráceli a doufali, že již nám rodiče jinou nepořídí. Jistě si vzpomenete i na gumový odér, který získával na intenzitě, když jsme nechali ležet v tašce bez usušení. Pokud si dobře vzpomínáme, také moc netěsnily, především na vlasatějších hlavách. Tehdejším výrobcem byla firma Optimit ve městě Odry, která dodnes pracuje s gumovými materiály a patří mezi největší výrobce pryžových hadic a těsnění.
Osmdesátky ve znamení pokroku
Nejrozšířenější byly tyto barevné koupací čepice v sedmdesátých letech. Teprve v osmdesátých letech minulého století se již daly ve sportovních obchodech pořídit i lepší plavecké čepice, které byly k našim hlavám daleko přátelštějští.