Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Koktejl

Legendární pražský automat Koruna si svými lahůdkami za dvě čtyřicet získal srdce studentů i vysokých úředníků

AUTOR: Jiří Nováček

Osobnosti
Populární hudba

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

Počátek osmdesátých let minulého století byl poměrně příznivý pro vycházející tuzemské hudební hvězdy. A co si budeme namlouvat, Slovensko bylo v tomhle období značně progresivnější, jak do úrovně, tak i do počtu zajímavých hudebníků. Patřil k nim také Peter Nagy, který teď v dubnu oslavil 63. narozeniny.
 
FOTO: Peter Nagy - oficiální stránky / volný zdroj

autor

Martin Březina

25. května 2022

Reklama
Reklama

Zpěvák, ale i skladatel a textař Peter Nagy se poprvé objevil československých hitparádách hned na počátku osmdesátek (1982), zejména hitem Profesor Indigo. Ten hned obsadil první pozice hitparád a prakticky odstartoval jeho šoubyznysovou kariéru v tehdejším Československu.

Začátky jak ze žurnálu

Začínal jako folkový interpret. Svou první píseň nahrával ve studiu již jako sedmnáctiletý student gymnázia. Po ukončení gymnázia úspěšně absolvoval přijímací zkoušky  na Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika v Košicích. Vystupovat začínal v již zapomenutých kapelách kapelách Profily, Fultura a také ve skupině Karla Witze. Po ukončení povinné vojenské služby v Bratislavě spoluzakládá doprovodnou kapelu Indigo. S tou nakonec nahrál sedmnáct alb, které se poměrně slušně prodávaly.

U jednoho ocenění nezůstalo

Peter Nagy patřil mezi hvězdy na rozhraní osmdesátých a devadesátých let, které čas od času zamíchaly poměrně stabilním hudebním prostředím a Zlatými slavíky. Nagy získal v hlasování populární ankety Zlatý slavík dokonce jedno prvenství, a to ve spartakiádním roce 1985, kdy na něj nestačil ani populární Karel Gott. Také má ve sbírce stříbro a bronz dokonce dvakrát.  Ale nejenom Slavíky byl hudebník živ. Hned na počátku kariéry se mu podařilo zabodovat na tzv. Diskoslavíkovi. To vyplynulo z hlasování zhruba padesáti diskoték. Dost slibný začátek kariéry, co myslíte?

Nesmrtelné hity

První hit, kterým na sebe upozornil a ovládl hitparády, se jmenoval Profesor Indigo. Nejeden čtenář Retromania na hudbě Petera Nagyho vyrůstal. Když jsme se tak zeptali na hity, které lidem utkvěly v paměti, často se opakují ty, které rádia stále hrají. Jde například o hity Kristínka iba spí, Korálky od Natálky, Láska je tu s námi, Marcel z malého města, So mnou nikdy nezostarneš nebo Aj tak sme frajeri. To svědčí jen o faktu, že Peter Nagy zanechal mezi lidmi nezapomenutelnou hudební stopu. Posuďte sami…

„Jak já ho žrala. Byla jsem na jeho koncertě božeee.“ /Naďa E./

„Jeho (jejich - celé skupiny Indigo) tvorba byla na svoji dobu, musím říct, docela nadčasová a hodně zdařilá. Za mě, moc povedené album je "Ale", hodně rockové... Ale jak říkám, dodnes si rád od něj něco pustím.“ /Jack N./

„Měla jsem ho na zdi nad postelí!" /Olga G./

 

Zdroj: Peter Nagy (oficiální stránky hudebníka), Český slavík

Nenechte si ujít
Reklama
Další články