Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Osobnosti

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

AUTOR: Martin Březina

Film a seriál
Filmotéka

Osmdesátá a devadesátá léta byla obdobím kouzelných pohádek a nezapomenutelných princezen

Co by to bylo za pohádku, kdyby tam chyběla krásná princezna, o kterou se uchází zástupy princů, ale získá si ji nakonec prosťáček nebo skromný princ. Právě princezny jsou tou pomyslnou pohádkovou třešničkou na dortu.
 
FOTO: Se svolením M. Březina (koláž z filmových pohádek)

autor

Martin Březina

11. července 2022

Reklama
Reklama

Mezi nejplodnější pohádkové období v novodobých dějinách bezesporu patří osmdesátá a devadesátá léta, kdy se s pohádkami doslova roztrhl pytel. Pojďme si připomenout ty princezny, na které se nezapomíná, protože jednou princeznou, navždy princeznou. Tedy ne doslova, ale často tak herečky byly zaškatulkovány. Byla to přijatelná daň za výsadní postavení, které v pohádkách a pohádkových příbězích princezny bezesporu mají.

Ivana Andrlová

Jako znalci pohádek určitě z rukávu vysypete pár příběhů, kde tato křehká herečka ztvárnila princeznu. Její nespornou předností byl mladistvý vzhled, proto si všech devět princeznovských rolí rozložila mezi 18 až 35 let. Premiérovou princeznu si „střihla“ v nezapomenutelném snímku Princ a večernice, to se psal rok 1978. Naposledy jako princezna zazářila v pohádce Omyl děda vševěda v roce 1995. Číslo devět je srovnatelné i s nejobsazovanějšími princi, o kterých jsme psali nedávno. Nutno připomenout, že většina z nich si zahrála po boku Ivany Andrlové. A my u televizních obrazovek jsme jim často záviděli.

Libuše Šafránková

Sedminásobná princezna se objevila poprvé v roli princezny „až“ ve třiadvaceti letech a navíc se s rolemi princezen rozloučila již v roce 1982. I když byla neméně půvabná a mladistvá, jako zmiňovaná Ivana Andrlová, tak se později objevovala v pohádkách v jiných rolích. Například jako víla, zlá královna nebo prosté děvče zakoukané do prince, jako v nezapomenutelné Popelce. Celkem byla obsazena do sedmnácti pohádek, ale „pouze“ v sedmi případech měla roli princezny. Nezapomenutelná je například v pohádce Třetí princ (K. J. Erben). 

Dagmar Patrasová

Mezi první trojici jsme tuto herečku nedosadili náhodou, protože patřila mezi ty nejvýraznější princezny, které si získaly srdce nejednoho prince, zejména těch pomyslných z řad televizních diváků. Její Princezna koloběžka první (1984) je nezapomenutelná, stejně tak hudební pohádka O princezně, která ráčkovala natočená o dva roky později. Určitě si ji vybavíte i v dalších pohádkách z osmdesátých let, kdy byla obsazována nejvíce. Výraznou a neobvyklou princeznu si také střihla v dětském seriálu Arabela, kde v roli Xénie byla ta zlá sestra – princezna, ale přitom byla stále kouzelná.

Veronika Freimanová

Její princeznovská kariéra je dost podobná jako Libušky Šafránkové. Do šatů filmové princezny se oblékla až ve 24 letech, kdy si zahrála v pohádce O chudém královstvíčku. V polovině osmdesátých let pak ve svých třiceti letech uzavřela kariéru princezen v pohádkovém příběhu Perly a růže. Nicméně její kariéra je doslova pohádková, protože pokračuje v četných rolích osvícených maminek, královen nebo kouzelných víl. Zatímco princeznu si zahrála pouze šestkrát, tak jsme ji mohli zatím vidět v 21 pohádkách. Především v osmdesátých a devadesátých letech, kdy se pohádek točilo nejvíce.

Hana Maciuchová

Princezen bylo bezpočet, ale na jednu ještě nesmíme v našem profilu zapomenout. A to na rekordmanku v počtu natočených pohádek. Nejobsazovanější pohádkovou herečkou byla právě Hana Maciuchová, která se může pochlubit celkem 38 natočenými snímky. Ve svých 24 letech měla premiéru v roli princezny v méně známé pohádce Hádankář Vojta. V té době ji bylo čtyřiadvacet let. Její dívčí vzhled ji umožnil zahrát si princeznu i ve věku, kdy jiné herečky již hrály královny, a sice v 38 letech! Nepatří ale k rekordmankám v rolích princezen, protože „pouhých“ šest pohádek ji řadí mezi poměrně širokou skupinu hereček, které dosáhly stejného nebo obdobného čísla.

Určitě bychom se mohli rozepsat o dalších roztomilých, milých a něžných dívkách, které uhranuly nejednoho prince. Z těch novodobějších to může být třeba Sabina Laurinová, Michaela Kuklová, Jitka Schneiderová nebo nestárnoucí Magda Reifová, Kamila Špráchalová a samozřejmě generace Aleny Vránové a dalších filmových ikon.

Kdo se vybaví vám, když se řekne pohádková princezna?

Autorský článek, další zdroje: ČSFD a Kinobox

Nenechte si ujít
Reklama
Další články