Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Osobnosti

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti
Hudební hvězdy

Kluci z plakátu: Stanislav Hložek a Petr Kotvald

I když je dnes oběma pánům značně přes šedesát, tak se o nich stále mluví. Je evidentní, že do československé pop kultury se zapsaly tučným písmem. Hudebník Karel Vágner tak může být náležitě pyšný. Populární dvojice byla hvězdou jeho „stáje“.
 
FOTO: Supraphone

autor

Martin Březina

17. října 2020

Produktoví zpěváci

Na příběh o dvou kamarádech, kteří se rozhodli prorazit v showbyznysu, zapomeňte. Dva neznámé umělce dal dohromady Karel Vágner. Který patřil do velké čtyřky hudebníků, kteří řídili tehdejší populární scénu – Karel Svoboda, František Janeček a Ladislav Štaidl. Stanislav Hložek svou kariéru odstartoval druhým místem v soutěži Intertalent již v roce 1974. Po vojně se pak díky Karlu Vágnerovi stal součástí doprovodné kapely Hany Zagorové. Petr Kotvald na sebe poprvé výrazněji upozornil v roce 1979, kdy vyhrál jihlavskou hudební soutěž Mladá píseň.

Zhruba rok na to se setkal s Karlem Vágnerem, který mu dal stejnou nabídku, jako o pár let dříve S. Hložkovi.  Ale pozor, Standa Hložek i Petr Kotvald byli původně vybráni do kapely Karla Vágnera jako tanečníci a „křoví“ pro Hanku Zagorovou. Ale nakonec překročili svůj stín a v roce 1981 již vykročili na pódia samostatně. Chytli se hned. Na to, že zpívali hlavně převzaté zahraniční písničky docela úspěch. Ale chlapecká kapela na trhu prakticky nebyla, a tak to pohledným chlapcům stačilo. Když ale o rok později „vybalili“ písničku Holky z naší školky, tak si podmanili snad všechny ženy nejen u nás, ale i ve spřátelených státech, kam se píseň úspěšně exportovala!

[:google:]

Rozpad a nevraživost

Zlom nastal v roce 1986, kdy se Petr ze dne na den rozhodl a po téměř pětileté spolupráci opustil svého hudebního partnera i tým Hany Zagorové. Udělalo to dost zlé krve, a to nejen mezi zpěváky, kteří se pak dlouhá léta spolu nebavili. Celkem do roku 1986 vydali 5 společných LP a kolem 30 singlů nebo alb, kde hostovali.

O čem se mluvilo

Protože šlo o pohledné kluky a nikde se extra neprezentoval jejich soukromý život, asi z obav ze ztráty zájmů žen a dívek, tak se spekulovalo o jejich sexuální orientaci.

Petr Kotvald byl rozhodně větší modeman a nebál se módních trendů, což někdy bylo až úsměvné, ale zase byl nepřehlédnutelný. A to je pro „celebrity“ důležité, protože pozornost prodává. Co si dodnes pamatuji je, jak tehdejší média propíraly jeho plánovanou operaci – přišívání uší. Což bylo i na končící osmdesátky v Československu dost neobvyklé. Dnes se již nad kosmetickými zákroky hvězd a hvězdiček málokdo pozastaví.

Největší hity:

Holky z naší školky, Malá, Bílá královno, Sandokan, Nepospíchej nebo Princezno, jdi už spát.

Nenechte si ujít