Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Osobnosti

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

AUTOR: Martin Březina

Koktejl
Papír nad zlato

Podpultovka: Toaletní papír

Za socialismu byl nedostatek „toaleťáku“ poměrně běžný, a to bez rozdílu na kvalitu, která se ani tak moc neřešila. Jistě si ještě pamatujete toaletní papír povoskovaný nebo skládaný. Často ani jiný k dostání nebyl a kupovali jsme, i když se mu přezdívalo „šmirgl“.
 
FOTO: Retromania.cz

autor

redakce

02. května 2020

Kdo si pamatuje, že měl skládaný toaletní papír doma, dobře ví, že použití bylo utrpení. Na druhou stranu povoskovaný toaleťák zase klouzal natolik, že absolutně neplnil svoji funkci a hodil se spíš na balení svačin dětem do školy.

Když dojde toaleťák

První výpadek toaletního papíru byl při první krizi socialistického režimu již v roce 1967. Odpovídá tomu i zlidověla říkanka od neznámého autora: „Chceš-li býti dobrým Čechem, vytírej si p…l mechem!“ Problém se podařilo zažehnat po památném roce 1968, kdy byla spuštěna nová výrobní linka, která na trh vrhla dostatek toaletního papíru, což odpovídalo i jeho kvalitě. Takže „ruličkový“ byl stále víceméně nedostatkový, tak si většina lidí musela vystačit se skládaným, který byl značně nepohodlný.

[:google:]

Další vážnější krize přišla těsně před Sametovou revolucí, když se v roce 1988 komunistický režim již doslova hroutil. Na nové výrobní kapacity již tehdy KSČ neměla finance a toaletní papír se stal tak nedostatkovým, a to ani jako „podpultovka“ pro známé a vyvolené.

Navíc v téže roce vyhořely slovenské papírny, které vyráběly klasický ruličkový toaletní papír a tehdejší režim tak dost tápal. Tenkrát se tak poprvé oficiálně začal toaletní papír importovat z kapitalistické ciziny, ale ani dovoz za valuty nepokryl velkou poptávku trhu.

Krádeže toaleťáku

Pokud je něčeho opravdový nedostatek, tak se člověk často nerozhlíží, jak a kde to získá, a proto lidem tenkrát nezbývalo nic jiného, než toaletní papír krást z restaurací, podnikových záchodků, toalet v nemocnicích nebo hotelů. Skládaný toaleťák totiž nikdo nechtěl, protože ten zdaleka neplnil svoji funkci. Bylo to nutné zlo.

Noviny jako alternativa

Všichni, kdo prožili osmdesátá léta v socialismu a toaleťákové krizi, si tak dobře pamatují, jak bylo nezbytné často nastříhat staré noviny, které chybějící toaletní papír poměrně často nahradily. Důležitost toaletního papíru se nemění, naštěstí se dost změnila jeho kvalita a dostupnost.

Nenechte si ujít