Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Osobnosti

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

AUTOR: Martin Březina

Film a seriál
Seriálový idol

Sandokan: idol z trička

Fiktivní pirát z knižní předlohy Emilia Salgariho , v jehož očích se ztrácela nejedna žena. To a mohem více byl ve své době Tygr z Malajsie anebo Tygr z Mompracemu.
 
FOTO: Wikipedia

autor

redakce

06. května 2020

Seriál Sandokan proslavil a zároveň se stal prokletím indického herce Kabira Bediho, který tuto postavu již nikdy nepřekonal. Na televizní obrazovky se dostal seriál v roce 1976. Šlo o koprodukční sérii italské televize RAI ve spolupráci s Francouzi a západními Němci.

Pirát se srdcem na správném místě

Zápletka samotného seriálu není nijak hluboká, o to více si diváci užívali akční scény a vychutnávali exotické prostředí, ve kterém se děj odehrával. Ať to bylo na moři nebo v džungli.

Tygr z Mompracemu je „kladný“ pirát, který se svou hordou pirátů vzdoruje imperátorským snahám bílého rádži Sarawaku lorda Brooka, který snaží oblast Malajsie a Bruneje podmanit ve prospěch koruny královny Viktorie. Sandokan zosobňuje klasického zbojníka, mořského Jánošíka nebo Robina Hooda. Nechybí ani milostná zápletka s ženou na straně nepřítele, a to Angličankou Mariannou, perlou z Labuanu, kterou ztvárnila Marianna Guillonk.

[:google:]

Sandokan na československých sídlištích

Charakterní malajský pirát s namalovanýma očima a velmi zdařilým dabováním od Viktora Preisse se stal idolem především dětských diváků z kraje 80. let i u nás. K úspěchu poměrně krátkého seriálu, který měl šest pokračování, stojí nejen hlad diváků po dobrodružném a exotickém žánru, ale právě také dabing, který patřil k chloubě Československé státní televize.

Mariannu nadabovala Hana Maciuchová. O tom, že jej dnešní čtyřicátníci hltali, svědčí i fotky z dětství, které jsou plné dětí s portrétem Sandokana na tričkách. Chtěl jej snad každý. Autor tohoto článku měl vybledlé žluté s černým potiskem, které od rodičů doslova vyprosil na Matějské pouti a nakonec se s ním s velkým pláčem loučil, když se po letech rozpadlo.

Úvodní píseň se stala hymnou

Vzpomenete si, kdo nazpíval českou úvodní znělku, která zněla: „Sandokán, Sandokán, všechno ví, všechno má ve svém plánu. Sandokán, Sandokán, ať už kamkoli míří, tam právě včas dopluje…“. Český text k hudbě bratrů de Angelisů napsal Miroslav Černý, hudbu zajistil orchestr Karla Vágnera a nazpívala to tehdy populární dvojice Petr Kotvald a Standa Hložek.

Nenechte si ujít