Před druhou světovou válkou zažívaly růst popularity minisukně. Což s sebou neslo i poptávku po doplňcích, jež doplní jedinečnost minisukní a zároveň budou funkční. Což naplňvaly nejen podkolenky, ale právě i punčochy.
Moderní historie punčoch
„Nylonky“ jsou na světě již 80 let!
Původní punčošky byly luxusem, který si každý dovolit nemohl, cena rostla. Hedvábí, ze kterého se vyráběly, bylo poptáváno i v jiných oborech než v oděvním průmyslu. Před 2. světovou válkou navíc začaly růst na popularitě minisukně. A jak víme, nouze probouzí kreativitu. Netrvalo to tak dlouho a na trhu se objevily nylonky, které dokonale nahradily stávající hedvábné punčošky. Jde vlastně o polyamidové vlákno. S materiálem rostla i kreativita a na trhu se objevují bezešvé, tenké a přilnavé punčošky, které si americké ženy zamilovaly. Z nylonu se začaly vyrábět vojenské padáky, a tak se brzy stal nylon také nedostatkovým zbožím.
[:google:]
Československá specialita
Silonky mají 70. let
Zatímco Amerika prožívala nylonkový boom, tak český vynálezce Otto Wichterle, který v té době pracoval pro obuvníka Tomáše Baťu, představil českým ženám punčochy silonové! Na první pohled k nerozeznání od jejich amerického vzoru. Jak by ne, protože i tentokrát šlo o polyamidové vlákno. Jejich velkovýroba začala v roce 1950, kdy na trh vstupuje také značka Bellinda. Zakladatelé Fred Vatter a Dr. Otto Palme název Bellinda odvodili z výrazu „Bella Linda”, což je latinský překlad názvu severočeského města Krásná Lípa, kde Josef Heinrich Vatter založil již v roce 1882 závod na výrobu punčochového zboží. Dalším silonkovým gigantem se stala komunisty znárodněná firma na punčochové výrobky - J. Kunert a synové, která od roku 1947 vystupovala pod názvem Elite. Ta se prosadila svými výrobky i za oceánem. Ale my si je často pomatujeme díky odvážným až provokativním plakátům.
Reklamní plakáty na punčošky
Fotografie ladných nožek v punčocháčích byly vylepeny v nejedné kanceláři. Zaměstnanci si je často lepili do pracovních skříněk, aby jim pohled na ně zpříjemnil směnu. Ne každý to ale kvitoval a často se tak odvážné plakáty ze státních podnikových skříněk a toalet stěhovaly do domácích dílen a garáží.
A jak vzpomínáte na své první silonky vy, dámy?
Autorský článek, další zdroje: Lidové noviny, Elite (historie firmy).