Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Osobnosti

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

AUTOR: Martin Březina

Film a seriál
Kinohit

Pohádka všech pohádek, to je Pyšná princezna

Rok před měnovou reformou v roce 1953 plnila kina dnes již kultovní pohádka Pyšná princezna od režiséra Bořivoje Zemana.
 
FOTO: Česká televize

autor

Martin Březina

04. října 2021

Krásná, ale pyšná princezna Krasomila si odmítla vzít si za muže krále Miroslava. Ten se však nenechal odradit a v přestrojení za zahradníka se dostal do v Půlnočním království, kde se mu podařilo vyšlechtit zpívající květinu. Což bylo v zemi, kde bylo zakázáno zpívat, velice odvážné. Princezna si tak našla cestu do zahrady, kde se čím dál častěji stýkala s troufalém a sympatickým zahradníkem. Než vše dobře skončilo, tak si princezna i zahradník-princ museli projít strastiplnou cestou a poznat život prostého lidu, který si je velice oblíbil. Dále už to znáte. Předlohou byla pohádka Potrestaná pýcha od nikoho menšího, než byla Božena Němcová.

Divácký trhák

Pyšná princezna v hlavních rolích s Alenou Kohoutovou (známější jako Vránovou) a Vladimírem Rážem je dodnes nejnavštěvovanějším českým filmem všech dob. A těžko kdy najde přemožitele. Svou roli v tom určitě hrají i oblíbené české turistické a památkové lokace, které dávají pohádce nezapomenutelné kouzlo a dělají československé pohádky nezaměnitelné.

Pohádkový děj je na míle vzdálen skutečném životu obou hlavních protagonistů

Lokality hrály prim

Lokační personál projezdil Čechy křížem krážem a nakonec hlavní stan štáb rozbalil tábor v jižních Čechách. Natáčení se uskutečnilo v Českém Krumlově, Hluboké, v Třeboni nebo na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích. Průběh natáčení si mohli užít také obyvatelé ve Všemilech na Děčínsku. Právě tam měl třeba svůj příbytek švec, od něhož si král Miroslav půjčil šaty. Můžeme si také užít historické záběry Dolského Mlýna, Jetřichovic, Loubí nebo na Panské skále nedaleko Kamenického Šenova. Na vrub filmařům se ale také připisuje zničení hotýlku vedle Dolského Mlýna. A také samotný mlýn, kde se král Miroslav s princeznou Krasomilou skrývali, doznal při natáčené značných škod. Přesto pamětníci v místech, kde filmaři byli, dodnes rádi vzpomínají. Ostatně fajnšmekři filmových míst se mohou organizovaně vydat po stopách Pyšné princezny.

[:google:]

Natáčení rozvrátilo rodiny

Pohádkový děj je na míle vzdálen skutečném životu obou hlavních protagonistů. Natáčení jim dost zkomplikovalo jejich soukromý život. Asi tušíte, že se do sebe zamilovali nejen na filmovém plátně, ale začali se více stýkat i mimo pracovní povinnosti. Jak Vladimír Ráž, tak i Alena Vránová byli v té době v manželských svazcích. Alena Vránová (princezna Krasomila) byla tehdy provdaná za spisovatele Pavla Kohouta. Vladimír Ráž (princ) byl ženatý s herečkou Sašou Myškovou. Láska si však nedá poručit a na následky nehledí.

Bez happy endu

V padesátých letech se podobní avantýry ve společnosti moc neakceptovali, a tak „snový“ pár neměl na růžích ustláno. Režiséři se je obávali oslovovat k dalším rolím, aby jejich projekty nepadly v nemilost diváků, a tak se „protloukali“ po divadelních prknech více než na plátně. Změna k lepším nastala až po církevním sňatku, který jim uspořádal přítel a herec Zdeněk Štěpánek. Krátce na to se jim narodil vytoužený potomek - 4. května 1958 se narodila dcera Markéta. Pohádkové manželství, ale i tak skončilo po devatenácti letech zcela nepohádkově - rozvodem, a to díky neustálým avantýrám V. Ráže.

Nenechte si ujít