Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Osobnosti

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

AUTOR: Martin Březina

Film a seriál
Dětský seriál

Kamarádi to vyhráli s Válečkem

Dětský televizní seriál se natáčel pouze dva roky, a to na dvakrát s pauzou tří let.
 
FOTO: Česká televize

autor

Martin Březina

16. července 2020

První klapka padla v roce 1969 v pilotním dílu pod vypovídajícím titulem „Jak to začalo“.  Režisérka a spoluscenárista v jedné osobě Vlasta Janečková nemusela vymýšlet krkolomný způsob prvního setkání hlavních hrdinů. Vystačila si tématikou kamarádů ze sousedství a ze školy.

Kdo byl kdo

Hlavní postava Valentýna byla vstupenkou do filmového světa pro dnes již ostříleného Marka Ebena. Samotná seriálová přezdívka Váleček vycházela z jeho korpulentní nemotorné postavy a neutuchajícímu apetitu. Jeho parťákem byl pak spolužák Ferda (Michal Michálek), který byl, jak to tak bývá, jeho přesným protikladem – aktivní a nezbedný klučina, který neposeděl. Třetím hochem do party byl Válečkův soused Honza (Antonín Navrátil), takový nemastný neslaný koumák. Aby si seriál získal i malé divačky, tak partu doplňovala holčina Gábina (Lenka Pletková) na kterou nezbedníci narazili při honičce malostranskými uličkami staré Prahy.

[:google:]

V jednoduchosti je krása

Seriál byl postaven na jednoduchém konceptu kamarádství a také samotná lokace byla sázka na jistotu. Historicky první dětský seriál se natáčel v okolí Jánského vršku i pražských barokních zahradách Pražského hradu.

Seriál byl postaven na jednoduchém konceptu kamarádství ze sousedství.

Tím jednoduchým konceptem byl život zachycující současné děti a jejich běžné starosti, a tak není překvapením, že okamžitě vzbudil u diváků příznivý ohlas, protože se v hlavních hrdinech mnohé děti našly a rodiče zase poznávali, co jejich ratolesti ve volných chvílích podnikají. Prolézání zakázaných koutů Prahy, stopování zloděje, lezení na stromy nebo stavění bunkrů. To je již pro dnešní generaci dětí asi již archaismus. Dost diváků také ocenilo až nečekaně vyspělý ironický humor a sebereflexi hlavních hrdinů.

Pauza v natáčení

Seriál měl celkem 13 dílů, ale točil se na dvakrát. Prvních šest epizod se točilo v roce 1969-70, ale divákům to nestačilo, a proto po třech letech bylo natočeno dalších sedm dílů (1973-74). I díky tomu rychleji dospěly i samotné postavy, především Váleček nám v druhé sérii celkem významně pohubl a byl tak trochu dlužen své přezdívce. Samotné epizody pak trvaly maximálně kolem třiceti minut, spíše méně.

První série (6. dílů, 1969–1970)

Jak to začalo
Na stopě zločinu
Máme psa
Velká loupež
Zloděj na ledě
Případ uzavřen

Druhá série (7. dílů, 1973–1974)

První taneční
Besídka
Miminko
Váleček v televizi
Prázdniny
Přepadení
Nejhezčí táborák

Nenechte si ujít