Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Osobnosti

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

AUTOR: Martin Březina

Film a seriál
Situační komedie

První československý sitcom: Taková normální rodinka

"Copak jsi babička, abys otravoval lidi?" Jedna z mnoha nezapomenutelných replik z první československé situační komedie. Původně malá televizní komedie měla ale takový úspěch, že autorka Fan Vavřincová napsala dalších sedm dílů. Ale mohlo jich být více, kdyby…
 
FOTO: Česká televize

autor

Martin Březina

28. září 2020

Autorka scénáře Fan Vavřinová ani režisér Jaroslav Dudek tenkrát ani netušili, že točí první rodinný sitcom u nás. Geniálně trefili formát, který u nás na obrazovkách chyběl, a proto nezůstalo u prvního dílu. Možná bylo i kouzlo v tom, že autoři vyhýbali ožehavým a politickým tématům té doby. Ale to nešlo věčně.

[:google:]

Obsazení hrálo prim

Trefit herce do jednotlivých postav se ne vždy podaří, ale v tomto případě by se mohli další tvůrci učit. I když šlo o nahlédnutí do docela normální rodiny, dokázali jednotliví aktéři rozehrát úžasný herecký koncert. Roli babičky, nejvýraznější postavy sitcomu, nezapomenutelně ztvárnila Marie Rosůlková. Jež psala a prožívala detektivky a doufala, že je někdo vydá. Její dceru Cilku si zahrála Dana Medřická, jejíž nejvýraznější vlastností bylo se nečekaně rozezpívat. Její manžel Olda, v podání Zdeňka Řehoře, věnuje svou pozornost hlavně své želvičce Poldince, myškám a dalším zvířatům.

Protirežimní element neprošel a díl byl znovu natočen.

Pavla byla nejstarší dcera a zahrála si ji další herecká hvězda - Jana Štěpánková. Ta byla velmi flegmatická, k čemuž ji pomáhala i jóga. Proto ji neukázněná dvojčata – Raubíři, nevyvedli nikdy z klidu. Dvojčata si zde zahrála Víťa a Jirka Hybšovi. Ano, synové legendárního kapelníka Václava Hybše. Otec filmových dvojčat - Petr (Eduard Cupák) ztvárnil stereotyp typického manžela, který hlavně čte noviny nebo hledá něco k jídlu. Daniela Kolářová, v roli mladší dcery Kateřiny, přivádí do rodiny svého nesmělého snoubence Zdeňka, který byl jak na míru psán Jaromíru Hanzlíkovi.

V menších, ale o to výraznějších rolích se pak vystřídala plejáda vynikajících herců. Například roli účetního pana Koníčka napsala scénáristka přímo pro Oldřicha Nového, který přes podlomené zdraví svou roli přijal. Můžeme zde také vidět Jiřinu Bohdalovou nebo Pavla Landovského, i když tomu tak nakonec není.

Politika seriál zničila

Seriál končí osmou epizodou pod názvem Dáreček. Tvůrci pak odvážně odmítli tlak na politizaci seriálu. Tehdejší hlavní redakce zábavních programů necitlivě zasahovala do scénáře a charakterů postav, což by zcela zničilo duch této komedie. Zkuste si Raubíře představit v nové roli vzorných pionýrů anebo jakoukoliv z postav účastnící se domovních schůzí, apod.

Také obsazením nebylo vždy tehdejší vedení redakce spokojeno. Nejvýraznějším příkladem je postava malíře Hamouzka, kterou původně hrál Pavel Landovský. Protirežimní element neprošel a díl byl znovu natočen s Jaroslavem Moučkou. Ten už měl za sebou pár „vzorových“ rolí, a proto to byla sázka na jistotu.

Zajímavosti kolem seriálu

Babi, jako jediná v seriálu bez civilního jména, si na rodince zkouší celkem šest způsobů usmrcení pro své příběhy. Jsou to vraždy - pletací jehlicí, pilkou, jedem (cyankáli), oprátkou z pásku, časovanou bombou, ale i dětskou hračkou, a to samopalu.

Volné adaptace se dočkal sitcom v podobě kresleného seriálu, který vycházel na poslední straně magazínu Ahoj na sobotu.

Všech osm dílů bylo natočeno v roce 1971 a byly různé stopáže. Nejkratší epizoda trvala kolem 30 minut a naopak, nejdelší díl měl téměř hodinu.

Režisér seriálu umožnil hercům dost improvizovat. Například Dana Medřická sama navrhla pěvecké vložky u své role.

Nenechte si ujít