Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Osobnosti

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

AUTOR: Martin Březina

Film a seriál
Filmová komedie

Sněženky a Machři baví celé generace

Stačí napsat svěží komedie z českých hor o partě študáků na lyžařském výcviku a snad každý správně odpoví. Není divu. Filmová komedie z kraje osmdesátých let minulého století scénářem a režií vyčnívala. Hned si získala mnoho fanoušků napříč generacemi a dodnes se na ni rády dívají celé rodiny.
 
FOTO: ČT

autor

Martin Březina

27. října 2021

Kvalitní příprava je polovina úspěchu

Scénář z pera populárního spisovatele Radka Johna (např. Džínový svět) a Jana Pelanta byl povedený sám o sobě. Jak by ne, když se několikrát přepisoval. A když se jej ujel ostřílený režisér Karel Smyczek, bylo filmovým fanouškům jasné, že se chystá něco hodně povedeného. Samotný předvýběr na casting byl přísný, a proto bylo překvapením, že klíčovou postavu získal nakonec Jan Antonín Duchoslav (Viki Cabadaj), který nebyl ani na casting přizván a vetřel se k filmu po boku spolužaček. Téměř americký sen. Ale zase byl aktivní lyžař, tak ostatní přečníval. Naopak herec Václav Kopta v roli Radka to tvůrcům moc neusnadnil. O to větší byla sázka na jistotu v případě učitele Kardy v podání Radoslava Brzobohatého.

[:google:]

Hlášky z filmu zlidověly

I když režisér filmu nestál o žádnou improvizaci a vlastní invenci herců, přeci jen se jedna replika vloudila a troufám si tvrdit, že je to ta nejznámější. Určitě si vzpomínáte na převlékání kluků na pokoji, kde si Mácha, při pohledu na polosvlečeného Cabadaje, neodpustí komentář: „Teda, ty máš p*ro, Viki!“

Vydrž, Prťka, vydrž!

Viki Cabadaj byl jako „kápo“ třídy snad u všech klíčových hlášek ve filmu. Určitě si vybavíte legendární povel „dřepkins“, na který všichni šli do dřepu, ať to bylo kdekoliv. Také narážka na neoblíbeného instruktora Prťku (Pavel Marek) - „vydrž Prťka, vydrž,“ se používá dodnes, když je někdo netrpělivý.

Určitě nejhlubší myšlenkou, která se jako nit táhla částí filmu, byl citát „Čeho se na nás dopustili druzí, s tím už se nějak vyrovnáme. Horší je to s tím, čeho jsme se na sobě dopustili sami,“ od francouzského spisovatele Francoisa Duc de la Rochefoucaulda. Tu si v knize poznamenal Radek, který tím i zapůsobil na mladou kantorku Hanku (Veronika Freimanová), kterou ve filmu platonicky miloval.

Pokud bych měl zmínit ještě alespoň jednu, z té přehršle hlášek, tak by to bylo prohlášení opilého kotelníka, jež odpovídal Kardovi, proč uhlí není složené v kotelně: „Pane učitel, vy jste študovanej člověk, dyk vy víte, že to uhlí nemá nožičky.“

Trable se dařilo řešit

Není snad film, který by se podařilo točit bez komplikací. Navíc, když se točí v Čechách v zimě a spoléhá se na počasí. I to se podepsalo na délce samotného natáčení, protože se občas čekalo na příznivé sněhové podmínky. Ale první komplikace už bylo třeba řešit před samotným natáčením. Představitel Radka, herec Václav Kopta, nepřiznal, že neumí vůbec lyžovat a po příjezdu na natáčení ani neměl pořádné oblečení na hory, protože na hory vůbec nejezdil. Režisér tak musel hledat dubléra, což jak víme, se podařilo. Ale abychom v tom nenechali Koptu samotného, tak představitelka učitelky Boženky, herečka Valentina Thielová, zase bojovala s velkým strachem z lyží.

Rekvizitáři si tak museli poradit s jejími lyžemi tak, aby na kopci byly prakticky nepojízdné. V případě krásné Kardovi dcery Mariky (Eva Jeníčková), které nadbíhal nejen instruktor Prťka, ale také parta kolem Vikiho, si na sebe štáb také ušil bič. Aby Marika byla „dokonalá“ hvězda, tak se musela vymykat i oblečením. Ale jak si jistě vzpomínáte, na trhu nebyl extra výběr zimní výbavy a nakupovat v Tuzexu bylo nemyslitelné, protože film se samozřejmě natáčel pod dozorem přísné kulturní komise. Nakonec stejně z Tuzexu kombinéza byla, i když jen vypůjčená od jedné ze zákaznic.

Když se podíváme zpětně, za jakých podmínek a možností se film připravoval, tak určitě patří mezi nejpovedenější československé filmové komedie, která se podařila u nás natočit. Nestárne, byla nadčasová. Dokonce se dočkala po 25 letech pokračování. Ale to již byl pouze nostalgický odvar originálu, který nenadchl, ale zase osvěžil vzpomínky na původní film.

Nenechte si ujít