Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Osobnosti

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

AUTOR: Martin Březina

Film a seriál
Večerníček

Medvědí rošťáci od Kolína

Pojďte pane, budeme si hrát! Animovaný večerníček o dvou medvídcích, jejichž krátké příběhy baví děti i dospělé. Nadčasový snímek, kdy větší a mazanější méďa zneužívá naivity a dobroty menšího medvídka, vyvolával u mnoha dětí soucit. Ale především bavil.
 
FOTO: Český rozhlas

autor

Jiří Nováček

10. října 2021

Za dob minulých dětských pořadů ve státní televizi zase tak moc nebylo, o to více jsme se těšili každý podvečer na večerníčkovi příběhy. Uvedený seriál příběhů začal dětem dělat radost od poloviny šedesátých let.

Ten menší z méďů si získal jistě více sympatií než ten druhý, vytáhlý filuta. Možná je to díky zachycené dětské bezprostřednosti a naivitě, se kterou se mnoho dětí ztotožnilo a u dospělých, zase mohl vyvolávat lítost. Jeho opakem byl ten vytáhlejší, který s kolegou umně manipuloval tak, že vždy dosáhl svého a často vyvolal u menšího dojem, že je to ta nejlepší zábava. Každopádně dohromady skvěle sehrané duo. Jak by ne, když hned v prvním díle zjistí, že jsou vlastně bráchové.

Proč Kolín?

Snad každého diváka napadla otázka, proč zrovna u Kolína? Pokud se domníváte, že je to rodiště nebo bydliště některého z tvůrců, tak tomu tak není. Nicméně všichni autoři ze středních Čech pocházejí. Kolín byla tak neúčelová náhoda a dobře se vyslovuje. Každopádně tvůrci městu neudělali medvědí službu. Naopak, dva medvídci město proslavili a za to jim patří díky a dokonce i pomník.

Za medvědy hledejte osobnosti

Produkční tým tvořil režisér a animátor Břetislav Pojar, scénárista Ivan Urban a v neposlední řadě výtvarník a také režisér Miroslav Štěpánek. Právě Pojar je nejčastěji zmiňován jako "medvědí otec“. Ale třeba zmínit ještě jednu osobnost, která seriálu dala švih a především hlas. Byl to geniální dabér František Filipovský. Ale on vlastně naskočil do rozjetého vlaku. V prvních šesti epizodách mluví medvídci hlasem méně známého Rudolf Deyl mladší. 

Loutky hrály prim

Českoslovenští loutkaři vždy patřili mezi světovou špičku a krátkometrážní filmy o dvou medvědech to pouze potvrzují. Však tvůrci za ně posbírali desítky ocenění. Především díky inovátorským a neotřelým animátorským technikám Štěpánka. Šlo především o neotřelý pohyb hlavy medvídků a napínání končetin a třeba i nosu.

Celkem bylo v letech 1965 až 1973 natočeno 11 epizod, a to dvou sériích. Kromě prvního dílu, které dal komediálnímu „animáku“ celý název, patří mezi nejoblíbenější epizody také „K princeznám se nečuchá“ anebo „Držte si klobouk“.

A zajímavost na závěr, postřehli jste, že si po celou dobu vykají, a to i když zjistí, že jsou bráchové?

Nenechte si ujít