Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Osobnosti

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

AUTOR: Martin Březina

Film a seriál
Pamatujeme z TV

Osmdesátá léta ve znamení zájmu o vědu a techniku: Magion a Vega byly jedinečné pořady pro mládež

Pokud jste si užívali dětství v osmdesátých letech minulého století a rodiče před vámi neschovávali televizor, tak nám jistě dáte za pravdu, že jste si nenechali ujít oblíbené pořady Magion a později i Vega. Názvy obou pořadů jsou odvozeny od označení družic. Osmdesátá léta byla ve znamení zájmu dětí o vědu a techniku, a proto byl úspěch předem zaručen.
 
FOTO: Československá televize

autor

Martin Březina

13. ledna 2022

Televizních pořadů pro odrostlejší děti a mládež zase tolik nebylo, což bylo na jednu stranu fajn, protože jsme trávili více času s ostatními venku, a na druhou stranu jsme zase nebyli nijak nároční diváci. Mnohdy stačilo, aby pořady alespoň uspokojily trochu té dětské fantazie a zvídavosti. Pokud obsahoval program i převzaté seriály nebo filmy ze zahraničí, tak to byl tahák úplně největší.

[:google:]

Čtvrtek patřil Magionu

Pořad vstoupil na obrazovky tehdejší Československé televize začátkem roku 1984 a hned si získal mnoho nadšených mladých diváků. Futuristické znělce vévodila družice. I když formát byl především pro děti, tak se na Magion rády dívaly i ty odrostlejší, protože zde byli i zajímaví hosté a perly z vědy a techniky. Jana Rosáka si pamětníci spojují především s pořadem Videostop, ale my, fanoušci Magionu, jej máme spojený právě s tímto pořadem. Nezapomenutelné je tzv. Magické oko, ze kterého moderátor vytáhl nějakou věc, která se poté probírala i v pauzách mezi dětskými seriály a dokumenty. Často se do diskuze zapojil i zajímavý host, a to z oblasti kultury, sportu, anebo vzdělávání. Dalším nezapomenutelným moderátorem byl Petr Jančařík, který povedeně navázal na Jana Rosáka.

Na filmy a seriály, které se díky Magionu dostaly na obrazovky, se rádi podíváme také v dospělosti, jsou to například pošetilý kouzelník Čáryfuk, Goro bílý pes, Dva roky prázdnin, nezapomenutelný klokan Skippy, ale především legendární Podivuhodná dobrodružství rodiny Smolíkovy a mnoho dalších. Atraktivní byla také možnost telefonického hlasování o seriál na přání. Pořad se udržel na obrazovkách až do roku 1996.

Ve středu byla Vega

Ta druhá významná družice na obrazovkách Československé televize byla Vega, která se začala vysílat pravidelně ve středu od roku 1987. Oproti Magionu byl formát pořadu o trochu více vzdělávací, a to z důvodu zařazení některých snímků v původním světovém jazyce s titulky - Pohádky pro Pátky. Také Vega měla významnou osobnost na pozici moderátora, a to zpěváka Stanislava Hložka, který si svým přirozeným projevem získal mnoho mladých diváků. Stopáž tohoto pořadu byla šedesát minut. Na obrazovkách České televize nás doprovázel do roku 1995.

Co bylo na svou dobu zajímavé, je také fakt, že oba pořady byly prosty jakékoliv politické agitace, a to je asi také důvod, proč nás provázely i v porevolučním období. Sledovali jste Magion a Vegu?

Zdroj: Česká televize, autorský článek.

Nenechte si ujít