Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Osobnosti

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

AUTOR: Martin Březina

Koktejl
Oslavy

MDŽ: Ukradený svátek

O ukradeném svátku můžeme hovořit hned ze dvou důvodů. Byl mylně vnímám, jako komunistický svátek, a to díky velké propagaci tehdejšího režimu. V Československu se ale slavil již od počátku dvacátého století. Jeho prapůvod je v USA. Ukradený také proto, že se za socialismu slavilo, ale ne oslavovaly ženy samotné.
 
FOTO: Shutterstock

autor

Martin Březina

23. září 2020

Kde se vzalo MDŽ

8. března se po celém světě oslavuje Mezinárodní den žen, jako oslava ženské rovnoprávnosti žen a mužů. Impulzem vzniku bylo období sociální krize spojený s nadcházející první světovou válkou. Ženy se ozvaly, aby zasadily o svá práva ovlivňovat veřejný života a vyrovnat práva s muži. Již v roce 1907 se konal první mezinárodní sjezd socialistických žen Německu. Na základě tohoto „stavujícího“ setkání vznikl tradice a koncem února se ženy připomínaly se svými právy, jako je třeba právo volební. Památný je také pochod žen newyorskými ulicemi v roce 1908.

[:google:]

MDŽ v Československu

Oslavy to byly velkolepé a nezadalo si to třeba i se silvestrovskými oslavami. Slavilo se většinou v podnicích, kdy od vedení podniku nebo komunistických aparátníků ženy obdržely rudý karafiát a někdy i bonboniéru.

Ženy obdržely rudý karafiát a někdy i bonboniéru.

Nastoupeným ženám pak hlubokým projevem popřál některý s podnikových předáků. Slavnostní den v podniku byl zakončen téměř silvestrovským večírkem pro všechny. Nechyběla úderná výzdoba, chlebíčky a alkohol. Sovětské „šampaňské“ na přiťuknutí a pak už všehochuť, včetně tvrdého alkoholu. Dovedete si to dnes ve firmě představit. Muži tak často chodili domů v dost „nalomeném“ stavu a ženy byli rádi, když alespoň dostali polámaný karafiát, jak jinak.

MDŽ jako nástroj propagandy

Mezinárodní den žen oslavoval naše ženy především jako budovatelky, pracovnice, matky a pečlivé hospodyňky. Tomu odpovídaly i dobové propagační materiály, na kterých byly ztvárněny ženy, jako údernice, dělnice a bojovnice za mír a socialismus. Propaganda byla velká, protože bylo také v zájmu socialistické společnosti v uvést v zapomnění imperialistický svátek – Den matek. Československá televize vysílaly estrády a z obrazovek tak pěly, přály a přednášely na oslavu žen zpěváci, herci i politici. Nástěnky se plnily plakáty a na klopách sak a kostýmků se blyštily odznáčky MDŽ.

MDŽ se slaví stále, ale díky pošramocené pověsti už ne s takovou intenzitou. Naopak Den matek se stal svátkem, který se vrátil s velkou pompou.

 Slavíte ještě MDŽ i dnes nebo již pouze vzpomínáte? A co karafiáty, máte rádi?

Nenechte si ujít