Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Osobnosti

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

AUTOR: Martin Březina

Koktejl
Vzdělávání

Do dětských encyklopedií se často rádi začetli i rodiče. I v době Googlu mají své kouzlo

Škola je základ vzdělání, ale stejně jako rodiče, neumí zodpovědět vše. Když zklamali i prarodiče, tak jsme se často jako děti uchylovaly do svých knihoven, kde nesměla chybět některá z encyklopedií. Podtitulem sice dětské, ale nejednou jste mohli přistihnout i rodiče, jak v nich také zvědavě listují.
 
FOTO: Se svolením M. Březiny

autor

Martin Březina

02. dubna 2022

Zkuste dnešní generaci vypnout internet nebo znepřístupnit vyhledávače a hned uvidíte ty otazníky v očích. Určitě bychom často slyšeli následující: „Jak to asi mám najít, když si mi vypnul internet?“ Odpověď by zněla třeba: „Zeptej se maminky,“ ale také lze zvídavce nasměrovat do rodinné knihovny, kde se nějaká ta encyklopedie najde.

Koncem padesátých let vychází ve Státním nakladatelství dětské knihy Dětská encyklopedie od Bohumila Říhy, který hravě vysvětluje stovky pojmů tak, aby dorůstající děti porozuměly. Nám ale v knihovně vévodily následující dvě publikace.

[:google:]

Rozum do kapsy

Samotný vydavatel chytré knihy uvádí, že tato formátově malá, ale přitom tolika informacemi nabitá knížka patří k nejúspěšnějším a nejznámějším titulům, které za 55 let existence nakladatelství vyšly. Kniha totiž přináší ucelený přehled základních poznatků, které by měl znát nejen školák. Přítomný čas je na místě, protože, světe div se, stále vychází v Edici OKO vydavatelství Albatros. Což může být v době internetu pro někoho překvapením, když na něm najdeme drtivou většinu odpovědí. Nostalgie? Chuť listovat? Návrat ke knihám? Asi tak od každého trochu. I když nemůže kniha moderním technologiím konkurovat, přesto se v ní vždy mnoho dozvíme, a to i po desítkách let, co už vychází.

Už vím proč

V osmdesátých letech minulého století děti také hltaly ilustrovanou encyklopedii Už vím proč, která zvídavým dětem názorně vykreslovala odpovědi na to, co je zajímá. Kde se vzal na nebi blesk? Jak vznikl oheň? Odkud se bere čokoláda? Však znáte tyto všetečné otázky dětí, které padají dnes a denně. Helena a Eduard Škodovi s ilustrátorem Vojtěchem Kubaštou tak udělali radost nejen dětem, ale často i rodičům, kteří mají z neustálých otázek dětí řádně zamotanou hlavu i dnes. Protože měla encyklopedie úspěch, následoval i díl druhý, který se věnoval například vesmíru nebo zdraví.

Je fajn, že i v dnešním on-line světě můžeme ještě sáhnout po klasice do knihovny a najde se nás (knihomilů) stále dost, kteří si rádi hledáme v papíru.

Zdroj: Albatros, Městská knihovna Praha.

Nenechte si ujít