Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Osobnosti

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

AUTOR: Martin Březina

Koktejl
Volný čas

Když k zábavě stačil papír a tužka. Populární hry, které v Československu zabavily malé i velké

Škála společenských deskových her byla velice široká, ale na ty dnes vzpomínat nebudeme. Připomeneme si ty hry pro malé i velké, kterými jsme trávili čas s kamarády i rodinou, než nám jej začaly krást moderní technologie a chytré telefony.
 
FOTO: Se svolením M. Březina

autor

Martin Březina

07. ledna 2022

Zkuste dnes dětem vzít z rukou mobil nebo konzoly a místo toho jim dát do ruky papír, tužku, nůžky a ať se baví. Určitě by něco málo vymyslely, ale přiznejme si, že generace dnešních rodičů a prarodičů byla kreativnější. Tak ono nám toho ani moc nezbývalo, když venku bylo nevlídně, v televizi bylo dětského vysílání jako šafránu a digitální hry nebo dokonce počítačové hry nebyly dostupné pro každého.

Kostičkovaný papír a tužka udělaly mnoho zábavy

Některé hry byly tak nadčasové, že si je sem tam zahrajeme dodnes a některé byly dokonce přeneseny na obrazovky počítačů, ale to není ono, že?

[:google:]

Piškvorky

Jedna z prvních strategických her, kterou jsme se naučili a hráli jsme bez rozdílu věku. Stačilo umět napočítat do pěti a nakreslit kolečko a křížek. Smyslem hry je jako první dosáhnout nepřerušenou řadu pěti svých značek, tj. že mezi vaši značku nevloží tu svou protihráč. Hra je inspirována japonskou deskovou hrou známou jako Goban, kde se využívají bílé a černé kameny.

Lodě

Když bylo dost piškvorek, tak jsme hrávali o trochu složitější strategickou hru, která je dnes oblíbená i jako deskovka nebo v počítačové verzi – lodě. Každý ze dvou hráčů má vyznačené 2 herní pole o rozměry deset krát deset kostiček s tím, že v jednom poli umisťuje svou lodní flotilu o počtu, který si hráči domluví. Jedna stěna je označena písmenky, druhá číslicemi. Ideální je mít alespoň 3-4 různé rozměry a tvary lodí, co do čtverečků. Poté se hráči střídají v tazích a imaginární střelbě na soupeřovu flotilu a zaznamenávají si do druhého načrtlého pole rozestavení soupeřových lodí.  A pak už je konverzace mezi hráči ve stylu – střílím na C4 – voda – střílím na 8B – zásah nebo zásah celá potopená. Vítězí ten, kdo potopí soupeřovu flotilu dříve.

Znalost a rychlost

Jednou z nejvyhecovanějších, ale zároveň nejzábavnějších her zůstává „Země – Město“. Rychlostní výzva testující všeobecný přehled, a to v oblastech, na kterých se soutěžící shodnou. Jsou to například navíc k uvedeným ještě řeka (asi jedna z nejtěžších oblastí), rostlina, zvíře, věc, ale objevují se i třeba značky a další. Prostor pro invenci byl obrovský. Důležité je předem určit bodování při jedinečném výrazu, shodném výrazu a bonus za rychlost. Slovní hra, která neomrzí a baví.

Šibenice

Základ mnoha populárních televizních soutěží začal také na papíře. Hra se slovíčky pro dva i více hráčů. Ale s rostoucím počtem hráčů ztrácí trochu napětí. Při hře nazývané  také Kat, Popravčí nebo Oběšenec je vždy rozhodcem jeden z hráčů, který vymýšlí slovo nebo sousloví. Ostatní se střídají v hádání písmenek z nichž rozhodce vyplňuje vyznačená políčka slova nebo slovního spojení. Když se ale hádající hráč netrafí, staví se šibenice. Hra končí buď uhádnutím slova, anebo oběšením soutěžících, pokud se jim nepodaří výraz rozluštit. Na pohled poměrně jednoduchá hra, ale víme, jak český jazyk dokáže být kreativní i zrádný. Někteří lektoři hru také doporučují pro výuku cizího jazyka, tak určitě tato hra jen tak nezmizí.

A co vy, hrajete si v rodině ještě s tužkou i papírem? Dlouhé zimní večery jsou ideálním časem, jak si tyto hry připomenout, co myslíte?

Zdroj: Autorský článek.

Nenechte si ujít