Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Osobnosti

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

AUTOR: Martin Březina

Móda a styl
Módní hity

Ikony socialistické módy, které ovládly 70. a 80. léta: Plísňáky, jarmilky, teplákovka i ledvinka

Je otázkou, zda termín „móda“ v souvislosti s oblékáním v ČSSR je vůbec možné použít. Oděvní trh byl uniformní, a pokud jste chtěli být jiní, museli jste si něco přivézt z „venku“ nebo koupit střihový časopis a doma si ušít. Tedy dámy. Mužům nebylo často pomoci.
 
FOTO: Pixabay

autor

Lucie Leštinová

25. února 2022

Reklama
Reklama

Nejen šik oblečení byl problém sehnat. Ono sehnat alespoň materiál bylo umění. Šlo o podpultovky nebo o hodiny strávené obíháním obchodů a ve frontách, když se zadařilo. Takový klasický šatník československé ženy 70. let se skládal z propínacích šatů s límečkem zapnutých ke krku, zástěry pro každou komunistickou hospodyni a samozřejmě vesty přes kousavý rolák. A pochopitelně dominovaly syntetické materiály dominovaly. „Byla to fascinace něčím novým." Móda 80. let se v Československu vyznačovala zejména nošením ledvinek a sak s vycpanými rameny. 

Pojďte s námi zavzpomínat na nejtypičtější hity šatníků, které byly echt československé. 

Zástěra

Co jsem se ji nasháněl, abych babičce udělal radost k Vánocům. Co byly pro pány montérky, pro ženy byla právě zástěra. Silonová zástěra nejčastěji s květy nebo podobným vzorem byla nejběžnější. Někdy se také v prodejnách označovaly vznešeněji, a to jako tříčtvrteční šatová zástěra vhodná jako ochranný domácí nebo pracovní oděv pro ženy. Materiál byl v tomto případě předností, protože 100% polyamid se snadno udržuje. Obdivoval jsem babičku, že v tom zvládá chodit i v létě.

Jarmilky

Cvičky pro holky i kluky na hodiny tělesné výchovy. Dnes již kultovní bílé plátěnky s gumou přes nárt a nezapomenutelnou trikolorou muselo mít každé dítě. Made in ČSSR. Vzor Spartakiáda 1965. Ano, byly součástí spartakiádního kroje. Pokud zapojíme více fantazie, jedná se o jakési domácí předchůdkyně dnes populárních balerínek. Byly tak nadčasové, že se design nezměnil po generace. Děvčatům vyhovovaly, ale pro chlapce byly dost nevhodné, protože bolely chodidla v tenkých podrážkách. Tedy alespoň mě a mé spolužáky.

Plísňáče

Jen vlastnit džíny, to bylo něco. Když se ale objevily na českých popových celebritách plísňáče, tak začal opravdový hon.

Vlastnit džíny, to bylo něco!

Ano, sen socialistické mládeže nejen v Československu. Zatímco v Maďarsku, NDR nebo v Polsku se při troše štěstí sehnat daly, tak u nás jsme byli závislí na importu z uvedených států, anebo na domácí „svépomoci“. Základ byly džíny a Savo nebo podobný čisticí prostředek. Nevýhodou bylo, že se tak značně snížila životnost. Tak se pak nosily ležérně roztrhané nebo se využily na kraťasy.

Teplákové soupravy

Není snad nic pohodlnějšího než tepláky, že?  Původně oděv pro sportovce se dostal i do československých domácností, a to jako pohodlný domácí oděv. Nikdy nezapomenu na své první tepláky. Klasické modré s gumičkou přes chodidla, aby se nevytahovaly nohavice. Ale i tepláky se dostaly mezi regulérní společenské oblečení. Respektive, šusťákové teplákové soupravy, které v osmdesátých letech oblékaly celé rodiny. Nosily se na sport, do práce, na procházky, ale i na diskotékách. Čím více barev, tím více trendy. Ale nosit je, to bylo občas utrpení. Neprodyšné, promokavé a když zafoukal vítr, tak jsme vypadali jako balón. Jen vzlétnout. Ale to nikdo neřešil. Celé rodinky se sladily do jednoho stylu a hurá na výlety.

Sněhule

Nejteplejší boty do sněhu z Gottwaldova. Dodnes si pamatuji tu neforemnou stavbu boty, která byla na zlomení nohou. A stejně boty ani nevydržely naše celodenní řádění ve sněhu. Ale bylo v nich teplo, to zase ano. Styl odpovídal době a pohledné rozhodně nebyly. Ale to se změnilo příchodem bot značky Concord. To byl oproti tomu designový skvost. Sice tolik nehřály, ale zase už se člověk nestyděl za to, když si je musel obout.

Zdroj: Autorksý článek.

Máte také v paměti nějaký módní hit, který vás ovlivnil? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem.

Nenechte si ujít
Reklama
Další články