Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Osobnosti

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

AUTOR: Martin Březina

Móda a styl
Cestování výbava

Somradlo, chlebník a další zavazadla, která znamenala životní styl a udávala trend

Vzpomenete si ještě, co jste nosili za zavazadla na výlety, potlachy, koncerty, puťáky a další volnočasové aktivity? Dnes již jejich názvy znějí archaicky, ale ve své době hrály prim. I dnes mají své fanoušky, kteří je vozí na trampské srazy.
 
FOTO: Se svolením M. Březiny

autor

Martin Březina

08. května 2022

Zavazadla byla vnímána hlavně účelově, jako praktický doplněk, jehož smyslem byla přeprava věcí při rozličných příležitostech. Design, materiál nebo třeba ergonomie se zase tak úzkoprse neřešily. Jako zákazníci jsme byli rádi, že jsme si občas mohli vybrat alespoň z nějaké barevné kombinace.

Somradlo

Zavazadlo známé a užívané především v komunitách vojenských nadšenců, turistů a táborníků. V sedmdesátých a osmdesátých letech také oblíbené u vyznavačů punkové, rockové a metalové hudby. Je to pouze jednoduchá, většinou bavlněná taška s jedním popruhem přes rameno. „Zapínání“ bylo i nebylo. Někdy se pouze přehodila prodloužené čas přes úložný prostor, později už přibyly praktické kovové spony. Barvy nevýrazné béžové, šedé, ale hlavně nazelenalé khaki. Materiálem bylo povětšinou plátno, takže o nějakém nepromoknutí nemohla být vůbec řeč. Primárním účelem byla přeprava potravin na kratší výlety a cesty. To v případě komunity turistů a táborníků. Punkeři a rockeři povýšili toto skromné zavazadlo, také mezi lidmi nazývané žebradlo, tlumok, plyntaška, mošna, patrontaška nebo futrál, na módní doplněk. Tak bylo snadné odlišit turistické somradlo s punkovým, které bylo plné nášivek kapel nebo protest nápisů, doplněné o nápisy fixem nebo výšivkami. A protože se jednalo o módní záležitost revoltující komunity, tak není divu, že se zase vrací. Ostatně jako i jiné módní prvky.

[:google:]

Chlebník

Dnes si pod tímto výrazem představí většina z nás kuchyňský doplněk na uskladnění pečiva, aby déle vydrželo pro konzumaci. Ale při dalším zamyšlení si jistě vybavíte menší zavazadlo, které jsme jako menší či větší děti nosily na výlety a na tábory pro přepravu nejen potravin, ale třeba „kápezetetky“, skládací pláštěnky, apod. Oproti žebradlu byl chlebník již o dost sofistikovanější. Zapínání bylo i na zipy a také kapes měl většinou více. Velikosti byly rozličné a rovnou z výroby již mnohdy s vyšitým obrázkem. Materiál se také moc neřešil, bavlna nebo plátno byl snad nejběžnější.

Výlety máme za sebou. Když jsme se potřebovali sbalit na delší cestu, tak vyjma nestárnoucích batohů, jsme balili i do zavazadel, která jsou dnes využívána spíše z nostalgie než ze své praktičnosti. No považte sami.

Krosna

Pokud si pustíte nějaký československý film třeba z osmdesátých let minulého století o cestování na hory nebo i tábory, tak zde určitě krosnu spatříte. Příkladem mohou být hlavní hrdinové z oblíbené komedie Sněženky a machři, kteří s ní na lyžařský kurz vyrazili. Když ji někdo v rodině a okolí měl, tak se nezastavila a kolovala. Co je její kouzlo? Hliníková konstrukce a velký úložný prostor. Kdo nosil, potvrdí, že i když zabírala poměrně dost místa v zavazadlových prostorech, tak to bylo pouze vykoupení za poměrně pohodlné nošení a praktičnost pro umístění vybavení na letní i zimní dovolené. Nejtypičtější byl volný prostor pod plátěným nebo z umělých vláken vyrobeným batohem. Sem se akorát vešel stan nebo celta a spacák, lyžáky nebo potraviny. Díky hliníkové konstrukci nebyla zase tak těžká a hlavně byla po položení na zem stabilní a samotný batoh se tak nezašpinil. Čechoslováci si ji natolik oblíbili, že se předává z generace na generaci a je také běžným artiklem na inzertních serverech. Díky tehdejšímu dominantnímu postavení na trhu se také jméno výrobce dostalo do slangového pojmenování „Opuska“. Výrobcem byl VHV Opus, který se dnes již věnuje jinému odvětví.

Usárna

Zavazadlo pro opravdové dobrodruhy, kteří dají na image ostříleného poutníka. I podle zlidovělého názvu je zřejmé, odkud vítr vane. Název je v podstatě složeninou výrazu US torna. Mezi tuláky a trempy i táborníky se ještě používaly termíny jako UeSka nebo Měkoň, což je i výraz pro jeden způsob balení. Nazývat ji batohem by bylo asi odvážené. Jde totiž o pruhy pevného plátna s mnoha popruhy. Specifikem je vlastní balení s předpokladem, že součástí bude „spací“ výbava, jako celta, deka nebo spacák. Neznamená to ale, že vždy se podaří zabalit. Málo zkušený tremp tak spíše pěchuje a vzbuzuje u věrných vyznavačů usáren pobavený úsměv. Odtud i názvy pro „zelenáčské“ balení, a to jako na cikána, na měkoně nebo skořepinu. Není divu, že usárna je již spíše zavazadlem opravdových nadšenců. Na samotný vak – usárnu lze ještě umístit čutoru s nápojem, placatku nebo přídavnou kapsu. Kreativitě se meze nekladou.

A co vy, máte doma ještě doma některé z uvedených zavazadel?

Zdroj: Autorský článek.

Nenechte si ujít