Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Osobnosti

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

AUTOR: Martin Březina

Móda a styl
Dárky

Ať nejdeme s prázdnou aneb Univerzální dárky pro každou příležitost, které se za socialismu nejvíce kupovaly

Přijde muž do potravin a ptá se na bonboniéru pro tchýni. Prodavačka mu ukazuje krásně zabalené a drahé bonboniéry. Muž si je prohlíží a řekne: "Já měl na mysli spíš kostkový cukr"! Klasický vtip z dob minulých, který zároveň představuje jeden z nejoblíbenějších dárků, které se uplatnily na svátek, narozeniny nebo jen tak „ať nejdeme s prázdnou.“
 
FOTO: Se svolením M. Březiny

autor

Martin Březina

21. března 2022

Takových univerzálních dárků pro každou příležitost nebylo málo, sice málokdy překvapily, ale radost udělali. Nabídka z řad jednotlivých produktů nebyla kdovíjak široká, a tak se moc neexperimentovalo a sázelo se na jistotu.

Mýdlo potěšilo

Malé, praktické, reprezentativní balení a využitelné pro každého, téměř vzorově znějící charakteristika dárku, kterým bezesporu bylo mýdlo. Vzhledem k nízké nabídce prakticky nedostupných deodorantů právě mýdlo i tuto roli zastávalo. Ale na co nikdy nezapomeneme asi je, jak babičkám a maminkám vypadávala mýdla z šatníku, kde plnila úlohu parfému a odpuzovače molů.

I když nabídka také nebyla nekonečná, byla pestrá, voňavá a na svou dobu i nadstandardně balená. Dárek to byl zároveň dostupný pro každého, protože ceny se pohybovaly od tří korun za menší obyčejná až po exklusivní za korun osmnáct. Mezi nejoblíbenější bezesporu patřila mýdla Šeřík, Kamila nebo Jaro.

[:google:]

Bonboniéry byly pestré

O tom, že čokoláda byla, je a ještě asi dlouho bude, velikou vášní není jistě sporu. Není divu, že tak čokoládový dárek vždy potěšil. Vrcholem pak byly klasické bonboniéry, a to nejen díky lákavému obsahu, ale i často až umělecky ztvárněnému obalu. Obal tak hraje stejnou roli, jako obsah, a to moc produktů neumí. I když československý socialistický trh nebyl v oblasti potravinářství kdovíjak pestrý, tak u bonboniér to neplatilo.

Také výrobců bylo poměrně dost a tak si připomeňme například Diana, Orion, Lidka, Orion, Zora nebo Maryša. Oblíbeností vyčnívaly asi nejvíce višně v čokoládě od děčínské firmy Diana. Pro svou natrpklou chuť a skutečný alkohol patřila tato bonboniéra mezi favority i mezi pány. Zora měla například oblíbený Orient desert, Maryša vyráběla oblíbený Oříšek v marcipánu.

Nejlepší dárek je vlastnoručně vyrobený

Pamatujete si památkou hlášku z filmu Pelíšky, kdy tuto filozofii tlumočil vysloužilý letec RAF v podání herce Kodeta? Slýchávali jste také jako děti doma. My ano, a tak jsme jako děti vyráběly o sto šest, než jsme se dostali k prvnímu kapesnému. Dědové a tátové často vyřezávali tzv. samorosty. Figurky, svícny a tvary z kořenů stromů, které se po očistění a úpravě přetřely bezbarvým lakem a dělaly pak parádu na oblíbených obývacích stěnách. Ženy se zase oháněli pletením všeho druhu od oblečení, doplňků až po panenky, ale také vyšíváním a tvorbou okrasných deček, které se pak umisťovaly na stoly nebo pro květináče. A děti? Těm posloužilo vše, co dům nebo zahrada a les dal. Loďky z kůry, panáčci z ruličky toaletního papíru, a tak podobně. Odrostlejší dívky často upekli nějaký jednoduší dort. Kreativitě se meze nekladly. Drží se u vás dodnes?

Trh dárků se za posledních třicet let značně změnil a nabízí nepřeberné množství možností, ale bonboniéry i mýdla jsou pro mnohé nenahraditelnou stálicí. Jak to máte vy?

Zdroj: Autorský článek.

 

Nenechte si ujít