Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Osobnosti

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

AUTOR: Martin Březina

Móda a styl
Design

Plastové retro hračky, které si děti získaly

Slyšeli jste již obrat nadčasové retro? Jistě ano. Hračky od designérky Libuše Niklové si toto označení jistě zaslouží. Jejich kouzlo bylo především v tom, že děti bavily a rodičům se líbily a rádi je dětem nakupovali. Ruku na srdce, takových hraček bylo a je jako šafránu.
 
FOTO: Fatra (se svolením)

autor

Martin Březina

13. ledna 2022

Reklama
Reklama

Zlín je znám především díky nezapomenutelnému podnikateli Tomáši Baťovi, který z nenápadného moravského města vybudoval světově významné obuvnické impérium. Ale nejenom Baťa dělá dobré jméno městu. Také místní rodačka Libuše Niklová zanechala ve světě nezapomenutelnou stopu, a to v oblasti designu dětských hraček.

Inovátorka Libuše Niklová

Studentka Střední uměleckoprůmyslové školy ve Zlíně a Uherském Hradišti po maturitě nastoupila do známé břeclavské společnosti Gumotex, kde celých šest let poznávala vlastnosti materiálů, kterým nakonec byla věrná po celou kariéru. Zde také koncem padesátých let navrhovala první hračky. Osudové bylo její setkání s malířem Františkem Niklem, který se stal jejím manželem a v roce 1960 se jim narodil syn Petr. Narození dítěte je pro kreativní osobnosti inspirací, a tak není divu, že po roční mateřské dovolené nastupuje do společnosti Fatra Napajedla, kde se stává designérkou dětských hraček. O tom, že to byla práce naplňující, svědčí fakt, že zde pracovala až do konce své kariéry. V mezidobí se slavnému páru narodila také dcera.

Hračky, které děti milovaly

Gumy a plastu bylo v šedesátých letech minulého století dostatek, a tak není divu, že se tyto materiály využívaly v různách oblastech výroby. Oblíbené dřevěné hračky také začaly být nahrazovány novými materiály, a to především pro svou praktičnost a neotřelost. Kouzlo hraček z napajedelského podniku bylo především v líbivosti ztvárnění, které využívalo schopnosti plastů a gumy, jako je lehkost, odolnost a tvárnost.

Nejmenší děti si oblíbily především malá gumová realisticky ztvárněná zvířátka, která pískala. Dětem byla příjemná na takové to bezzubé kousání, vydávání zvuků a rodičům zase vyhovovala snadná údržba a praktické využití doma i venku. Odrostlejší děti si užívaly především větší nafukovadla zvířat, jako byla třeba žirafa, slon nebo buvol, které si braly často k vodě.

Patenty a mezinárodní uznání

Celkem si Libuše Niklová během své bohaté kariéry nechala patentovat tři chráněné vzory a devět vynálezů. Charakteristická je především měchová trubice ze splachovací nádržky, která posloužila jako varhánkový trup zvířátek, která díky tomu vydávala zvuky.

O tom, že její hračky zanechaly v dětských duších nenahraditelnou stopu, svědčí i skutečnost, že jsou mezi sběrateli velice oblíbené. Její díla jsou zastoupena i ve státních a městských sbírkách, jako jsou Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Uměleckoprůmyslové muzeum Moravské galerie v Brně, Muzeum města Brna, ale i v zahraničí, a to v Muzeu dekorativního umění v Paříži a Muzeu moderního umění v New Yorku.

Reprodukce vybraných původních vzorů hraček jsou na trhu doposud, a tak dělají radost již třetí generaci.

Zdroj: Fatra.cz.

Nenechte si ujít
Reklama
Další články