Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Osobnosti

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti
Filmotéka

Československé pohádky byly krásné i bez použití moderních technologií a triků. Zahrát si prince byl sen i cejch na celý život

„Jó, to se tenkrát točily pohádky,“ povzdechne si občas každý z nás uznale. Pohádky z dvacátého století mají své kouzlo i pro dnešní společnost, která je zmlsaná dokonalými triky a moderní filmovou technologií.
 
FOTO: Koláž fotografií České televize / volný zdroj

autor

Lucie Leštinová

02. května 2022

Výsostnému postavení se v pohádkách dostávalo princům, a proto není divu, že to bývala často meta nejednoho herce. Stát se tím hlavním rekem, který se proslaví v tradiční pohádce, to byla výzva. Často právě pohádkový princ ještě pohádku povýšil. Připomeňme si herce, kterým již asi nikdy označení „pohádkový princ“ nikdo neodpáře. Zajímavostí je, že zákonitě nemusí jít o nejčastěji obsazované herce do role princů. Ono stačilo „trefit“ pohádku a hned to byl idol holčiček, dívek i maminek.

Pavel Trávníček

Většině z nás se při vyslovení jeho jména vybaví princ z kultovní pohádky Tři oříšky pro Popelku. A to ani nevadí, že zde byl předabován. Jinak jsme tohoto herce mohli vidět v roli princů ještě v dalších sedmi pohádkách. Pohádky byly jeho parketa, přestože hrál i různé jiné role v celkem jednadvaceti snímcích. Poslední roli prince si zahrál krátce po revolučním roce 1989 v pohádce Jak Vojtěch pro princeznu do ohně skočil.

[:google:]

Jan Čenský

V silném ročníku princů se rozhodně neztratil a patřil k těm výraznějším. A to si zahrál „jen“ v šestnácti pohádkách. Měl ale štěstí na populární herecké partnerky osmdesátých a devadesátých let. V pohádce Princové jsou na draka mu to notovalo s Ivanou Andrlovou, následně si získával srdce Dagmar Patrasové v pohádce Koloběžka první a znovu pak o dva roky později v pohádce O princezně, která ráčkovala. Naposledy jsme jej mohli vidět v roli mladého krále v televizním pohádkovém filmu O spanilé Jašince v roce 1997.

Jan Šťastný

Kulatých dvacet pohádek má v repertoáru i tento charismatický herec. Téměř polovinu jeho angažmá tvoří právě role princů. Poprvé si hlavní roli vyzkoušel již krátce po roce 1980 v pohádce Za humny je drak, kde „bojoval“ s drakem o Ivanu Andrlovou. Nejvíce pohádkových rolí si pak užil v roce 1995, kdy jsme jej mohli vidět dokonce ve třech pohádkových příbězích. Zatím posledního prince ztvárnil v roce 1997 v pohádce Lolinka a Knírač.

Miroslav Vladyka

Ani tohoto výrazného herce nemohla role prince minout, protože byl obsazen do více než čtyřiceti pohádek. Pouze v šesti z nich však ztvárnil roli prince, ale zase to stihl během dvou předrevolučních let. Pohádky v televizi vládnou během svátečních dní, právě v tomto období uchvátil již minimálně tři generace diváků. Zmiňme například pohádky O štěstí a kráse nebo Co takhle svatba princi, kde se jako jeho zmínění kolegové, ucházel o roku krásné Ivany Anderlové.

Mezi další charismatické prince určitě patřili i další výborní herci, například Antonín Navrátil, Petr Štěpánek, Miloš Nesvadba, Lukáš Vaculík, Vladimír Dlouhý nebo také jeho bratr Michal.

Jaký je váš oblíbený princ?

Zdroj: Autorský článek.

Nenechte si ujít