Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Osobnosti

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti
Volný čas

Rájem všech příznivců dechovkové muziky byla legendární restaurace Na Vlachovce

Sobotu co sobotu se v podvečer v pražských Kobylisích houfovali příznivci dobrého piva a dechové muziky. Svůj sál otevírala před dvěma lety zbouraná restaurace Na Vlachovce. Ale věhlas tohoto podniku zdaleka nekončil na hranicích Prahy.
 
FOTO: Se svolením P. Beránka

autor

Martin Březina

31. května 2022

Která restaurace se může pochlubit tím, že dala jméno oblíbenému zábavnému pořadu? Moc jich jistě nebude. Ale pokud vyslovíte „Sejdeme se na Vlachovce“, tak nejen příznivci dechovky si hned vybaví útulnou hospůdku s vchodem lemovaným dekorací soudku a logem tradičního českého piva, které dalo jméno i dechové kapele Budvarka.

Z historie podniku

Protože se restaurace s tanečním sálem nacházela v širším centru Prahy, tak není nic výjimečného, že první zmínky o stavbě se datovaly už od roku 1850. Pohostinství tu vznikalo ale o téměř půlstoletí později, kdy vyrůstá restaurace. Po roce 1930 k ní byl přistavěn i taneční sál, který tak celé místo předurčil k dalšímu kulturnímu rozvoji. Protože ale budova měla poměrně velký vnitroblok, tak zde zhruba v polovině dvacátého století začíná vznikat Autokemp Vlachovka, a to ne ledajaký. Ubytování se zde nabízelo i v malebných chatičkách v podobě pivních sudů. Ostatně ty doprovázely výzdobu také v samotné restauraci i sále, ale také ve tvaru sudu byl hlavní vchod do pohostinství.

[:google:]

Na Vlachovce to žilo nejen hudbou

Asi je ještě na místě přiblížit, co to taková dechovková hudba, lidově dechovka, vlastně znamená. Název je odvozen od klíčových hudebních nástrojů na kterých hudba stojí, což jsou zejména žesťové dechové nástroje, které byly obvyklé u vojenských posádkových kapel. Kouzlo je především v propojení jednoduchých optimistických textů ze života lidí a muziky, která lákala k tanci, který většina zná z tanečních. Třeba valčík nebo polka. Ale nejen hudbou to Na Vlachovce žilo. Svůj prostor zde dostávali také populární vypravěči z řad herců nebo spřátelených hudebníků. Formát pořadu se pohyboval od půl hodiny až pětačtyřicet minut.

Jedno jméno udávalo rytmus

Rozverné písničky při dechovce a anekdotické příběhy z každodenního života vyprávějí a zpívají přední čeští herci a zpěváci. Pořad uvádí populární zpěvák Josef Zíma. Budete se moci zasmát ve společnosti Stelly Zázvorkové, Jana Skopečka nebo Lubomíra Lipského a dalších. Tak zní oficiální úvod pořadu v tiráži České televize. Ano, hudební pořad, který byl připravován Československou televizí v letech 1973 a 1989, můžeme vidět v reprízách i v jednadvacátém století. Obdiv si zaslouží především stále aktivní Josef Zíma, který je s tímto pořadem srostlý, nejen jako průvodce a moderátor, ale také jako zpěvák. Na pódiu jej doprovázelo mnoho souborů, jako třeba Inkognito nebo Dechovková hudba Supraphone.

Filmová inspirace

Zajímavostí je, že oblíbený pořad a restaurace inspirovaly i populárního scénáristu Jaroslava Dietla a v sedmdesátých letech tak vzniká hudební komedie Sešli se na Vlachovce. V jednoduchém milostném příběhu si zahráli třeba mladičká Libuše Šafránková, Jaromír Hanzlík, Karel Höger, Marie Motlová, a samozřejmě Pepíček Zíma, jak se mu familiérně říká mezi příznivci.

Poslední záchvěv o oprášení zašlé slávy místa i pořadu byl v roce 2011, kdy byl uveden pořad „Znovu na Vlachovce“, který, jak už je zvykem, nenavázal na původní popularitu. Také místo s nezaměnitelným genius loci ustoupilo zájmu nových majitelů, kteří budovu i kemp zbourali a dnes je zde bytová budova a obytná vila.

Autorský článek, další zdroj: Česká televize.

Nenechte si ujít