Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Osobnosti

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti
Numismatika

Mince s příběhem aneb jak se stalo, že na socialistické minci byla politická vězenkyně

Korunová mince se siluetou dívky, která sázela československý národní strom – lípu, se zabydlela v našich peněženkách na více než pětatřicet let. Málokdo ale ví, že vyobrazená dívka má svou skutečnou předlohu.
 
FOTO: Se svolením Martina Březiny

autor

Jiří Nováček

26. května 2022

Česká měna stále odolává euru, a tak máme i nadále možnost si užívat i umělecké ztvárnění našich bankovek i mincí. Minimálně za to můžeme být rádi, protože naše platidla vždy patřila mezi ty nejpovedenější na světě. Jednou z nejvýraznějších mincí byla bezesporu 1 Kčs, která byla v době své platnosti využívána i reklamách nebo ilustračních materiálech. Její nominální hodnota tehdy vystačila na nějaké to lízátko, žvýkačku, cukřík nebo i malý nápoj.

Mince s příběhem

Identita dívky sázející lípu byla odhalena investigativní činností novinářů z České televize teprve před pár lety. Na minci je dívka Bedřiška Synková, která v roce 1968 emigrovala, tehdy již jako vdaná pod příjmením Hoffmannová, se svým manželem a jednoročním synem do Švýcarska, kde dosud žije.

[:google:]

Bedřiška vedla ve svých devatenácti letech skautský oddíl, a to i přesto, že tehdejším režimem byla činnost této organizace „nedoporučena“, vlastně zakázána. Což tehdy dívka v revoltujícím věku nerespektovala, a tak nepřekvapivě byla odsouzena k desetiletému žaláři.

Za vším hledej ženu

Zajímavostí bezesporu je, že se na minci dostala až čtyři roky po svém odsouzení do vězení! Příčinou je sdílení jejího příběhu její maminkou, jež toho času pracovala na umělecké škole. Příběh se školou šířil a dostal se k sochařce Marie Uchytilové-Kučové, jež se netajila svým nesouhlasem ke stávajícímu totalitnímu režimu, a proto se provokativně zapojila do umělecké soutěže o návrh nové podoby mince. Na základě poskytnuté fotografie vymodelovala Bedřišku na minci, navíc pomyslně klečící směrem zády k Sovětskému svazu, tedy čelem na západ.  

Díky, pane ministře

Porotu soutěžní návrh Marie Uchytilové-Kučové sice moc neoslovil, ale jak to tak chodilo, rozhodovalo se naoknec jinde. Tehdejší ministr financí Július Ďuriš byl naopak návrhem nadšen. Neznalý pozadí se tak zapříčinil o to, že neveselý příběh a odkaz mladé dívky měl tak každý občan na očích. I když o tom věděla jen hrstka zasvěcených.

Zdroj: Česká televize, Český rozhlas

 

Nenechte si ujít