Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Osobnosti

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti
Zábava pro všechny

Pohádkový chlapeček s papírovou čepičkou, to je náš Večerníček

Večer co večer jsme se jako děti scházeli kolem obrazovky a těšily jsme se na již ikonického panáčka, co nám zrovna dnes přinese za pohádku před spaním. Večerníček, fenomén nejen československých diváků se nemění. Znělka Večerníčku je naší nejstarší českou televizní znělkou, a dokonce jednou z nejstarších v Evropě vůbec. Zrodila v červenci a srpnu roku 1965. Baví do dnes miliony dětí i dospělých. Co vy, stále se rádi podíváte?
 
FOTO: Se svolením Česká Televize

autor

Jiří Nováček

12. června 2021

Základem úspěchu chlapečka v papírové čepici je začátek vysílání televizního vysílání v Československu, které se datuje k 25. únoru 1954. Již z kraje „šedesátek“ československé děti mohou na obrazovkách vlastní pořad. Konkrétně v roce 1963 se začaly v Československé televizi vysílat nedělní podvečery pohádky. Tehdy se jejich vysílání uvádělo jako Stříbrné zrcátko. Největší popularity dosahoval Robot Emil. Bylo otázkou času, kdy se frekvence vysílání pro děti zvýší. A to se také stalo již o dva roky později. Konkrétně 2. ledna 1965 vstoupil do našich pokojíků poprvé Večerníček, který pod stejným názvem rozdává radost především dětem do dnes.

Kdo to vlastně je

Autorem myšlenky na tento pravidelný pořad pro děti byl výtvarník, básník a prozaik Milan Nápravník. Na svět, respektive na obrazovky pak pomáhali dramaturgové Irena Povejšilová, Kateřina Krejčí, Marie Kšajtová, a Jan Kutálek. Autorem již zmíněné znělky byl výtvarník Radek Pilař a režisérem Václav Bedřich. Ten pověřil animací Antonína Bureše, dědečka herce Marka Vašuta, kterého známe z našich obrazovek a kin. Večerníček mluví hlasem tehdy pětiletého Michala Citavého. Náhodně vybraného chlapce, se kterým se autoři potkali mimo ateliéry.

[:google:]

Narodil se fenomén

Hned od počátku si získal srdce dětí, a protože televize nebyla samozřejmostí všech domácností, tak když si ji někdo pořídil v domě televizi, tak měl obývák každý podvečer plný dětí od sousedů.  S dostupností televizorů přibývalo i diváků. Podle údajů ČST bylo v březnu 1965 u nás již dva miliony majitelů televizních přístrojů. Na konci roku 1969 již byly v ČSSR tři miliony televizorů, v roce 1978 překročil počet hlášených televizních přijímačů čtyři miliony…. Ale zpět k Večerníčku.

Hned od počátku si Večerníček získal srdce dětí, a protože televize nebyla samozřejmostí všech domácností, tak když si ji někdo pořídil v domě televizi, tak měl obývák každý podvečer plný dětí od sousedů.

V letech 1965 až 1967 se přitom Večerníček objevoval na obrazovkách jednou týdně, a to v neděli. Později, až do roku 1969, už to bylo třikrát v týdnu. V roce 1970 znělka Večerníčku uváděla pohádky čtyřikrát za týden, o rok později již pětkrát. Od roku 1973 již vysílal Československá televize Večerníček kromě každý den. A tak tomu je dodnes.

Co Večerníček uváděl

Pokud přemýšlíte, který pohádkový příběh odstartoval vysílání tohoto pořadu, tak asi jen pamětníci si vybaví, že to byla pohádka režiséra Václava Bedřicha nazvaná O televizním strašidýlku. Příběh byl vyprávěný kombinováním kreslené animace a fotografií. I když většina starých pohádek je často k vidění v reprízách, tuto pohádku si asi mnozí z nás nevybaví. V roce 1967 se poprvé objevil ve Večerníčku seriál Broučci, poté Pohádky ovčí babičky a O loupežníku Rumcajsovi. Rok na to měl premiér příběh O vodníku Česílkovi a Pohádky z mechu a kapradí, tedy Křemílek a Vochomůrka.

Večerníček se vybarvil v roce 1973

Pohádky byly při startu samozřejmě černobílé. Nebylo na tom nic zvláštního, protože barevné televize v té době na trhu nebyly. Již v roce 1973 se objevil první barevný Večerníček.

Oblíbené příběhy

Věděli jste, že nejdelším seriálem Večerníčku je Bob a Bobek na cestách? Má 52 dílů. Režisérem je Václav Bedřich, který se podepsal pod velkou řádků dalších příběhů. Můžeme jej najít v titulcích u příběhů - O zvířátkách pana Krbce, Maxipes Fík, Říkání o víle Amálce, O makové panence a motýlu Emanuelovi, Štaflík a Špagetka a dalších. Celkově bylo za dobu více než čtyřiceti let vysílání Večerníčka vytvořeno 400 seriálů!

Kluk v papírové čepici světoběžníkem

Večerníček byl skutečně výborný nápad, který se Československé i nástupnické televizi vyplácí dodnes. Kromě všech evropských zemí okouzlil dětské i dospělé diváky také v dalších zemích – třeba v Keni, Austrálii, Malajsii, Indonésii, Spojených arabských emirátech, Číně, Turecku, Japonsku, Koreji, Zimbabwe a také třeba na Islandu.

Nenechte si ujít