Koktejl

Paneláky milované i nenáviděné. Československo šlo vlastní cestou

AUTOR: Jiří Nováček

Koktejl

Když k zábavě stačil papír a tužka. Populární hry, které v Československu zabavily malé i velké

AUTOR: Martin Březina

Film a seriál

Osmdesátá léta ve znamení zájmu o vědu a techniku: Magion a Vega byly jedinečné pořady pro mládež

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti
Hudební ikona

Hudební Kroky hrály roky

Co se týká hudby „osmdesátek“, tak jedni ji považují období temna a pro další naopak nezapomenutelné hudební hity. Na tuzemské scéně nezapomenutelnou stopu určitě zanechaly Kroky. Pro dost hudebních fanoušků je to uskupení dokreslující období hudebního temna a úpadku. Nicméně, jejich „hity“ se hrají dodnes.
 
FOTO: M. Březina

autor

Martin Březina

26. října 2021

Reklama
Reklama

Pod vedením kapelníka Františka Janečka vstoupila kapela Kroky do československého showbyznysu v polovině sedmdesátých let. Největšího rozkvětu ale dosáhla tato uměle seskládaná disco a popová „skupina“ až pod názvem Kroky Františka Janečka v polovině osmdesátých let minulého století.

Kdo byl kdo

Tímto hudebním tělesem prošla i zajímavá jména hudebníků, kteří jsou stále součástí stávající hudební scény - František Janeček (klávesy), Vladimír Štancl pod uměleckým jménem Michal David (klávesy, zpěv), Zdeněk Barták ml. (klávesy), Milan Drličiak pod uměleckým pseudonymem Milan Dyk (kytara, zpěv), Václav Veselý (kytara), Jiří Nepomucký (kytara), Petr Dvořák (kytara), Alexander Čihař (basová kytara), Vladimír Kulhánek (basová kytara), Jiří Veselý (basová kytara), Jiří Barda (basová kytara) a bubeníci Pavel Trnavský, Libor Laun, Jan Prokop.

Kdo zde udělal první Kroky

Nejvýraznějším článkem každé kapely, kromě kapelníka, je zpěvák nebo zpěvačka. U Kroků tomu nebylo jinak, a proto se zde vystřídali i „umělci“ jednoho hitu, jako například Pepa Melen se svou nezapomenutelnou písní „Ne pětku ne!“, při které se doprovázel na bubny nebo Pavel Horňák (Maturitní ples), ale také Markéta Muchová, jejíž tvorbu si vybaví asi jen nejzarytější fanoušci. Na druhé straně byl talentovaný Arnošt Pátek (Julie a Poslední prázdniny), ale především hitmaker Michal David, jehož evidentně stále neohrané hity okupují rádia i diskotéky dodnes (Decibely lásky, Nenapovídej, Nonstop, Každý mi Tě lásko závidí, To se oslaví nebo Děti ráje).

Úspěchy Kroků

Za nejúspěšnější etapu lze považovat období, kdy kapela vydala ty nejprodávanější „elpíčka“, jako jsou - Non stop (1984) nebo To se oslaví (1985). Pod vedením Františka Janečka dosáhla úspěchu v roce 1986 i ve Zlatém Slavíkovi, kde obsadila 3. místo v kategorii hudebních skupin.

Magické desítky

Skupina vydala 10 oficiálních alb, ale svezla se také při návratu hudební retro vlny po roce 2000, kdy vyšly další hitové výběry. V Česku a na Slovensku se tak prodalo přes neuvěřitelných deset miliónů kusů!

Oficiální konec kapely Kroky Františka Janečka se datuje k roku 1989. Jak symbolické končit v uvedeném roce, který také odstartoval oživení hudebního trhu. Těžko soudit, zda by se Kroky chytly i po revoluci. Nicméně Michalu Davidovi z Kroků se to podařilo.

Nenechte si ujít
Reklama
Design

Plastové retro hračky, které si děti získaly

Autor: Martin Březina

13. ledna 2022

Další články