Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Osobnosti

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti
Hračka

Hrají si s Františkem i vaše děti?

V šedesátých letech spatřila světlo světa gumová panenka František od Gumotexu, hrají si s ní ale i dnešní děti. Od miminek, které ožužlávají hračce na hlavě „vyčesaného“ kohouta nebo prstíčky, až po větší děti, které ji převlékají a chodí se s ní koupat. Roztomilá panenka to všechno přežije a není proto divu, že se předává z generace na generaci.
 
FOTO: Retromuzeum Cheb

autor

redakce

03. listopadu 2020

Reklama
Reklama

Figurku Františka roku 1961 navrhla výtvarnice Anna Vystydová z Chebu. Jejím snem bylo vytvořit panenku, která nebude mít proporce dospělé ženy, jako tehdy dostupné panenky, ale bude kopií miminka. Což někdo vítal, pro jiného to bylo až strašidelné. Ať nebo tak, děti bavila.

Proč jméno František?

Děťátku vyrobeného z PVC tak autorka říkala pracovně František, ale jak to tak bývá, jméno panence již zůstalo. Ale samozřejmě, jména panenkám dávaly především holčičky, takže měla figurka bezpočet jmen. U nás se ji třeba říkalo Plaváček. A to i díky tomu, že si s ní sestra hrála ve vaně, kde plavala.

Uměla více než ostatní

Hýbe hlavou ze strany na stranu. Buclaté nožičky ohýbá v kolenou a ručičky v ramenou. František je pevný, ale přesto dost milý na pomazlení. Když ho vykoupete a rovnou obléknete do šatiček, dokonale simuluje funkci čůrací panenky. Díky ohebnému materiálu vydrží opravdu nešetrné zacházení, a proto není divu, že se dědí po generace. Díky „bezpohlavnosti“ figurky se mohla vydávat za chlapečka i holčičku.

Břeclavská firma Gumotex produkovala panenku od šedesátých let až do roku 1995. Tak moc byla nadčasová, tak moc byla oblíbená. V současné době je panenka František k sehnání pouze jen burzách, bazarech a na aukcích, tak pokud ji tedy ještě doma máte, tak ji opatrujte.

Nenechte si ujít
Reklama
Další články