Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Osobnosti

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti
Dětský komiks

Kreslený hrdina socialismu. Komiksový psík Barbánek v oblíbeném dětském časopise Ohníček děti vzdělával

Pokud bychom z dětství měli zmínit nějakého inspirativního kresleného hrdinu, tak by se určitě žlutý psík Barbánek umístil hodně vysoko. Tandem Jiří Havel (básník a spisovatel) a Věra Valtová (výtvarnice) přivedli na svět tohoto „nezbedného“ pejska, který vychovával minimálně dvě generace dětí.
 
FOTO: Se svolením M. Březiny

autor

Martin Březina

08. května 2022

Záměrně uvádím výraz, vychovával, protože to byl i neskrývaný záměr otce Barbánka. Spisovatel Jiří Havel se od počátku své kariéry věnoval tvorbě pro děti a mládež. Jeho jméno je spojeno hned s několika časopisy, který si pamětníci hned vybaví. Například Sluníčko pro nejmenší, Mateřídouška pro školáky nebo magazín Pionýr, který z pozice šéfredaktora přejmenoval v šedesátých letech na méně známý Větrník. Což se mu časem vymstilo a musel publikovat i pod pseudonymy. Tak můžeme narazit pod Barbánkem na autora – „Jiřík“. Havlovo jméno můžeme najít i v čítankách pro základní školy.  Díky svému specifickému humoru povýšil do té doby strohý ráz tvorby pro děti, jež se nazývala malované čtení.

Barbánek vyrostl v časopise

Příhody psíka Barbánka vycházely od roku 1976 po dobu čtrnácti let v oblíbeném dětském časopise Ohníček. Čtenářskou obec tvořili především děti ze základních škol. Kromě kreslených příběhů zde děti našly i zajímavosti a edukační obsah. Časopis vycházel především jako čtrnáctideník, ale pár let také jako měsíčník. Autor Barbánka od počátku profiloval jako malého psího nezbedu, ale s výchovným podtextem. Jako pro autora dětské tvorby, bylo jeho cílem dát dětem více než jen pobavení. Ale bez šikovných rukou výtvarnice Věry Faltové by Barbánek určitě nedosáhl takového úspěchu. Žlutý okatý pejsek byl od počátku líbivý, a tak ho děti hned přijaly. Časem tak přerostl svět časopisů.

[:google:]

Žlutý miláček v knize

Oblíbenost Barbánka byla u dětí tak velká, že si dokonce získal přezdívku „Žlutý miláček“. Bylo jen otázkou času, kdy se komiksové příběhy tohoto pejska i jeho lidského přítele Honzy vydá knižně. První knižní souborné vydání se na trhu objevilo pod prostým „Barbánek“ v roce 1984. Poté vyšly další svazky jeho příběhů, například Ohníček s Barbánkem (1987) nebo Takový je Barbánek (1989).

Život Barbánka ukončilo úmrtí jeho "mámy" – výtvarnice Věry Valtové v roce 2009. Sice měl Jiří Havel další příběhy sepsány, zůstaly v šuplíku, protože jiného výtvarníka již neoslovil.

Zdroj: Ohníček, vydavatelství Olympia.

Nenechte si ujít