Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Osobnosti

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

AUTOR: Martin Březina

Potraviny
Potraviny

Dětské přesnídávky byly jediná zdravější dobrota, kterou se za socialismu daly krmit děti. Skleničky se samozřejmě nevyhazovaly

Když se řekne příkrm, přesnídávka, dětská nebo kojenecká výživa, tak mnohým z nás, vyrůstajícím v sedmdesátých a osmdesátých letech, se vybaví sklenička s batoletem s vyšpulenými rtíky, které čeká na svou lžičku s ovocnou pochoutkou.
 
FOTO: Se svolením J. Nováčka

autor

Martin Březina

09. dubna 2022

V polovině 20. století Němec Georg Hipp začal vyrábět první průmyslové příkrmy. V letech 1957–1958 byly na trh uvedeny čtyři výrobky -  dva druhy zeleninových příkrmů a dvě menu, a to v plechovkách. Začátkem šedesátých let už výživy byly baleny v mnohem praktičtějších skleničkách, což se osvědčilo do dneška. Ale to bylo ve světě. Jakou volbu měli rodiče v socialistickém Československu?

Pochoutka ze struhadla

Když máte regulovaný a omezený trh, tak možnost výběru je takřka nemožná, ale to neznamená, že to muselo mít vždy vliv na kvalitu nebo chuť. Právě přesnídávky byly to lepší, co se na trhu dalo sehnat.

[:google:]

Na našem trhu se přesnídávky začaly více objevovat s rostoucí nabídkou polotovarů, které nejedna hospodyňka kvitovala. Ale první polotovary byly především pro dospělé strávníky. Hodně z nás má před očima mámu nebo babičku jak na skleněném nebo plechovém struhadle krouhalo jablka, třeba i s mrkví a při troše štěstí i s banánem. Ano, občas se dostalo i na zeleninovou variantu, což byla dušená kořenová zelenina. Ruku na srdce, na tuto pochoutku raději nevzpomínáme, že?

Jablko byl klíč

Dětské přesnídávky byly to jediné, čím se za socialismu daly krmit děti. Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let dětské přesnídávky hrály prim ke snídani nebo svačince. Sklenička ovocné přesnídávky stála 2,40 - 2,60 Kčs a většinou se vyráběly jen jablkové. Nejdostupnější tuzemská ovocná komodita. Jablkový základ byl a stále je základní složkou i pro další varianty, které se na trh dostaly, jako například oblíbená broskvová, meruňková nebo rybízová a hrušková.

Přesnídávky byly dostupné nejen v prodejnách potravin, ale také ve státních prodejnách Ovoce – zelenina. Pamětníci potvrdí, že když jsme přišli do prodejny s ovocem a zeleninou, našli jste tam kromě kubánských pomerančů, lokální zeleniny, jako cibule, brambor, česneku a dalších základních komodit, především poměrně širokou nabídku různých odrůd jablek, ale také konzervovaných a jinak upravených jablečných výrobků. Tedy právě dětské přesnídávky, také jablečné mošty nebo na zimu oblíbené křížaly.

Zeleninové příkrmy či přesnídávky byly na trhu v omezené míře také k dostání, ale protože nebyly tak populární, tak to chtělo více pátrat a vyhledávat v sortimentu konzerv. Ve skle se ve větší míře ujaly až po uvolnění socialistického trhu.

Skleničky od přesnídávky se nevyhazovaly

Zapomeňte na zelené kontejnery na tříděné sklo. Přesnídávkové skleničky se recyklovaly v domácnostech, kde našly široké užití a nikdy jich nebylo dost. Po vymytí se totiž do nich zavařovalo vše, co se vypěstovalo na zahrádkách. Ve skleničkách se tak uchovávaly třeba marmelády, ovocné kompoty nebo nakládaná zelenina. V lednici jsme v nich také skladovali domácí jogurty, které jsme si vyráběli.

Domácí kutilové je využívali pro skladování tříděných nezbytností, jako šroubky nebo hřebíčky, ale také je využívali na míchání barev nebo různých směsí pro zahradničení.

Přiznejte se, dáte si i dnes občas ovocnou přesnídávku?

Zdroj: Autorský článek.

Nenechte si ujít