Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Osobnosti

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

AUTOR: Martin Březina

Potraviny
Sladká snídaně

Snídaňová revoluce: Rozpustné kakao

Ve své přirozené formě má kakao extrémně hořkou chuť a je základem snad pro nejoblíbenější dámský hřích – čokoládu. Ale bylo a je také oblíbeným nápojem, především od doby, kdy bylo představeno v instantní formě.
 
FOTO: M. Březina

autor

Martin Březina

12. května 2020

Když se objevilo v roce 1976 na trhu první rozpustné kakao, znamenalo to malou nápojovou revoluci. Především si ale okamžitě získalo mlsné jazýčky všech vyznavačů mléka a sladkých nápojů.

Univerzální využití v kuchyni

Hnědé granulky se používaly při zdobení cukrářských a pekařských výrobků, třeba na posypání krupicové kaše a pudingů. Když přišla chuť na sladké, mnozí z nás si vybaví první umělohmotné lahve, ve které rozpustné kakao prodávalo dříve, jak zabořili lžičku a jedli kakao jen tak samotné. Hnědá pusa nás pak snadno prozradila. Když se řekne instantní kakao, tak se každému vybaví…

Kakao co má jméno

Ano, jistě je všem jasné, že vzpomínáme na kakao pod názvem Granko. Název nezní příliš česky, že? Přesto vznikl v tehdejším Československu, a to na základě vyhlášené veřejné soutěže. Soutěž byla vyhlášena vedením čokoládoven v závodě Sója Kolín začátkem roku 1978. S nápady se mohl hlásit kdokoliv, včetně zaměstnanců podniku. Motivace byla na tehdejší dobu poměrně překvapivá. Na úspěšné autory nejtrefnějších názvů čekala finanční odměna.

Vítězný název je složeninou GRANulované KakaO

Za první místo bylo patnácetset korun, za druhé místo tisíc korun a autor třetího n názvu pro rozpustné kakao dostal pětistovku. Připomeňme, že průměrný plat v tehdejší době byl kolem dvouapůltisíce korun (dle ČSÚ). Není tak překvapením, že účast byla celkem velká. Do soutěže se přihlásilo 394 návrhů. Vzpomeňme například názvy jako Kapri, Čokodrink nebo Benko. Po výběru ve dvou kolech byl nakonec zvolen název stávající název - Granko.

Co znamená Granko

Vítězný název je složeninou GRANulované KakaO. Trefné, že? Zkratky byly dlouhodobě v oblibě (ČEDOK – Česká Dopravní Kancelář, ROH – Revoluční Odborové Hnutí, apod.), a tak není překvapením, že mělo celkem sedm soutěžících stejný nápad. O vítězný honorář se tak podělili všichni.

[:google:]

Hvězda trhu

Čokoládovny pak rozjely doposud nevídanou reklamní kampaň a brzy i díky unikátní chuti a tvaru granulí získalo mnoho fanoušků, a to nejen mezi dětmi. Granko sbíralo jedno ocenění za druhým. Za dva roky po uvedení na trh získalo ocenění Zlatá Salima, Zlatý Merkur, Zlatý pohár Ex Plzeň a cenu v soutěži Obal roku! Tak moc veřejnost i odborníky Granko zaujalo.

Balení se v čase měnilo, ale tvář zůstala

Jak jsme již zmínili, prvním obalem byla plastová dóza s obsahem 400 g, kterou na trhu doplňovala menší krabička o objemu 250 g. Nezapomenutelná je fotografie blonďaté holčičky z obalu. Byla to čtyřletá dcera zaměstnance závodu Sója Kolín. Mladá slečna vyrostla spolu se značkou a při uvádění retro verze tohoto oblíbeného kakaa před pár lety nemohla chybět!

Více chutí, větší popularita

Již v roce 1981 Granko nebylo pouze v jedné verzi. Na trh byl uveden banánový nápoj. Později následovala varianta jahodová. A těsně před Sametovou revolucí již bylo Granko v obchodech i s příchutí broskve a borůvky. Šlo ale o limitované edice.

Granko seženete i dnes a stejně jako nápoj Kofola, patří mezi produkty, které jsou populární především v zemích bývalého Československa.      

Nenechte si ujít