Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Osobnosti

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

AUTOR: Martin Březina

Potraviny
Salámová výzva

Československý „uherák“

Nabídka uzenin v tehdejším Československu nebyla kdoví jak široká, ale i tak se daly najít uzenářské perly, které si nezadaly s dovozovými potravinami.
 
FOTO: Retromania.cz

autor

Martin Březina

14. května 2020

Hvězdou uzenářských pultů byl pravý maďarský uherák. Sehnat je i za přemrštěnou cenu byl celkem kumšt. A proto se jako vždy v tomto období hledaly alternativy, a to jak v centrálně plánované výrobě, tak i v domácnostech a u amatérských uzenářů.

Delikatesa vyzývající uherák

V roce 1977 se na pultech obchodů začíná prodávat salám s názvem Poličan

Na Slovensku známější jako Nitran. Uveden byl jako druh salámu z kategorie trvanlivých a fermentovaných masných výrobků vyuzených studeným kouřem. V Polici nad Metují, proto ten název odkazující na místo vzniku, jej připravil uzenář jménem Vendelín Kulich. Na svou dobu se jednalo o velice zdařilou „náhražku“ uheráku, minimálně, co se týká chuti. Zadání na přípravu fermentovaného masného výrobku se tak tehdejší řezníci ujali úspěšně. Pamětníci často na Poličan vzpomínají jako na „český uherák“, což znamenalo, že v očích a chuťových buňkách československých gurmánů vyvolal pozitivní přijetí a našel si místo v lednicích a spižírnách československých domácností.

[:google:]

Originál je jen jeden

Uherský salám s více než staletou tradicí pochází z Maďarska. Vyrábí se z libového vepřového masa maďarských bagounů plemen mangalica s přidáním uzené slaniny a vybraného koření. Základním kořením v uheráku je paprika a bílý pepř. Je také vyráběn za přístupu studeného vzduchu za velmi pomalého uzení. V průběhu suchého zrání v temných a chladných podmínkách vzniká speciální ušlechtilé a především ochranná bílá plíseň, které je pro něj tak typická.

Kvalita včera a dnes

Snad každý, kdo vyrůstal před rokem 1989, porovnává kvalitu života dnes s dobou předcházející. A u potravin, resp. uzenin to platí dvojnásob. I když je si těžké občas připustit, že „tenkrát“ byly uzeniny lepší a nešizené, může tomu tak být. Proč? Jednoduše proto, že v 90. letech minulého století došlo ke zrušení závazných uzenářských norem. Poličan na trhu stále boduje a patří k nejoblíbenějším bestsellerům mezi tvrdými salámy, a to i přesto, že pravý uherák již snadno seženeme v uzenářství, lahůdkách nebo i supermarketech. A vypadá to, že jen tak z trhu nezmizí.

Nenechte si ujít