Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Osobnosti

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

AUTOR: Martin Březina

Potraviny
Míchané nápoje

Magické oko, mozek nebo lední medvěd. Míchačky z dob socialismu, které se staly evergreeny

Když se zašlo do baru nebo na diskotéku, tak málokdo zletilý zůstal pouze u limonády. I když jsme se snažili držet zpátky, tak nás většinou někdo z party strhnul nebo rovnou objednal u barmana nějaký ten „tlamolep“.
 
FOTO: Shutterstock

autor

Martin Březina

06. ledna 2022

Mnohým z nás se ještě při vzpomínce na nějaké ty mixované hity dodnes vrací vzpomínky na náročná rána, a není tak divu, že jsme většinu ochutnali jen jednou a stačilo. Pojďme si připomenout některé mixy z dostupného alkoholu, co se na barech, v hospodách i na večírcích míchalo.

Magické oko

Zelená neboli peprmintový likér nás bude v článku doprovázet často. Byl to oblíbený základ, bez kterého by se neobešla většina tehdy populárních mixů. Tím nejjednodušším byla hospodská klasika, tzv. magické oko. Tento nápoj proslavil ve filmu Bony a klid herec Roman Skamene v roli veksláka. Pivo a v něm ponořený panák zelené letěl také na kolejích při studentských večírcích. Není divu, studenti často řešili každou korunu a tenhle nápoj patřil k těm nejdostupnějším. Ale ponořit panáka zelené na dno půllitru, a to bez nežádoucího zabarvení piva, to byla výzva. Občas můžeme znát i pod pojmy "rybí oko" nebo "bludička".

[:google:]

Semafor

Tento koktejl byl opravdový „lepič patra“, ale díky složení byl zároveň dost oblíbený. Vždyť griotka, zelená a vaječňák patřily mezi nejoblíbenější sladké likéry, které se pily. Jak název napovídá, tak kombinace těchto tří likérů vytvořila barevnou kombinaci připomínající barvy semaforu. Ale rozhodně to chtělo mít v ruce. První se nalil vaječný likér, poté se po stěně sklenice opatrně lil višňový likér griotka tak, aby hustší vaječňák podlil, a naposledy se přidal peprmintový likér, aby zůstal na povrchu. Je to oku lahodící kombinace, že?

Mozek

Tentokrát se obejdeme bez zelené a použijeme likéry, které se objevily v Semaforu. Na tuto lidovou míchačku nám vystačilo nalít do poloviny panáka griotku a poté pomalu dolévat krouživým pohybem vaječný koňak tak, aby se nám opticky tvořil tvar mozku. Mozek je neskutečně sladká míchačka a objednával se na baru především slečnám.

Šavle meče

Těžko vynechat míchaný drink z tradičního tuzemského rumu, tedy pálenky z brambor, která má i dnes mnoho zastánců. Při tomto nápoji si tvůrci zase nemuseli tak vyhrát, protože barevnost obou ingrediencí se ani tak moc nelišila. Tuzemský rum s griotkou splynul v jedno.

Lední medvěd

A čím se dal okořenit rozjetý večírek? Sáhli jsme do baru po importovaných nápojích ze Sovětského svazu a namíchali velkou parádu. Pokud jsme jako opravdu chtěli udělat dojem a rozjet párty ve velkém stylu, tak se míchal Lední medvěd. Sovětské šampaňské se namíchalo nejlépe s pravou sovětskou vodkou. Lední medvěd z tuzemských nápojových lístků nezmizel, a to díky silné ruskojazyčné komunitě, která si jej ráda dopřeje dodnes.

Některé z uvedených míchaček se staly evergreeny a přežily i nástup alkoholických koktejlů, a proto je sem tam můžeme vidět i v nabídce nápojových lístků. Možná jen tak z nostalgie, někde na vyžádání hostů, jinde zase jako tradiční drink v novém hávu.

A co vy, dáte si občas ještě některý z těchto nezapomenutelných míchaných nápojů?

Zdroj: Autorský článek.

Nenechte si ujít