Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Osobnosti

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

AUTOR: Martin Březina

Technika
Předpověď počasí

Panenka nebo panáček, to je oč tu běží

Také jste po cestě do školy nebo do práce nakukovali lidem na parapet oken, zdali mají barometr s panenkou a panáčkem? Snad každé dítě jej chtělo mít za oknem svého pokojíčku. Není neobvyklé, že jsou stále vidět za okny i po šedesáti letech, kdy se tato meteostanice objevila poprvé.
 
FOTO: Veronika Niky

autor

redakce

22. listopadu 2020

Určitě jen málo z nás během dospívání se nějak více zajímalo o meteorologii. Maximálně nás zajímalo, zda je to na svetr nebo stačí tričko. První setkání s předpovědi počasí tak mohla a často byla líbivá „meteorologická“ stanice, ve které bydlela panenka s panáčkem.

Líbivá předpověď počasí

Domeček byl až kýčovitě pěkný, a proto byl středem zájmu dětí, ale i seniorů. Stejně jako při pozorování orloje v Praze nebo Olomouci, také zde jsme číhali a hypnotizovali chaloupku, abychom viděli figurky v pohybu. Často se tipovalo, kdo vyleze. Šlo o dřevěné figurky a domek, takže ani nešlo o nějaký nadčasový model. První meteostanice byly na trhu již v šedesátých letech a ve větším zájmu se udržely až do konce let osmdesátých minulého století. První modely často ani neměly teploměr a vystačily si tak pouze s figurkami.

[:google:]

Překvapivě spolehlivá meteostanice 

Jako kluk jsem považoval za nespravedlivé, že panáček z domku znamenalo špatné počasí, jako déšť a plískanice. Každý chtěl vidět vylézat panenku, která znamenala příznivé a hezké počasí. Líbivá předpověď, ale také dostupnější než číhat u rozhlasu nebo u TV, která v šedesátkách ani sedmdesátkách nebyla pravidlem. A zajímavé také bylo, že předpověď chaloupky s panenkou a panáčkem byla často přesnější než sofistikované předpovědi meteorologů. Jak je to možné?

Fyzika hraje prim. V dřevěném domku /nebo alternativním a levnějším materiálu jako sololit/ je pohyblivá lavička s figurkami. V jejím středu je instalováno několikacentimetrové citlivé vlákno, které se následkem vlhkosti vzduchu napíná nebo naopak smršťuje. Jde o umělé vlákna, ale původně mohlo jít i o koňské žíně. To způsobuje pohyb samotných figurek. Bylo třeba je tak umístit na exponovaná místa.

V jednoduchosti je krása, že? Alespoň to potvrzují diskutující na našem profilu. Klára L. říká „U nás na vsi byla v jednom okně a jako děti jsme tam chodili stále koukat.“ Ale také Alena P., jež ododává: „Před 47 léty jsem si ji koupila na dovolené v NDR a máme ji dodnes!“

Nenechte si ujít