Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Osobnosti

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

AUTOR: Martin Březina

Technika
Patent

Tužka, co ani není tužka, má více než 70 let. Vzpomínáte si na ikonickou verzatilku?

V titulku zmíněné výročí značí uvedení do výroby ikonické verzatilky. Prototyp firma Hardtmuth Koh-i-noor představila již před druhou světovou válkou, a to ještě v dřevěné verzi. Brzy po začátku sériové výroby se dostaly především do rukou českých studentů, které pak doprovázely i celé studium.
 
FOTO: Creative Commons

autor

Martin Březina

26. března 2022

Zvídavost studentů brzy vedla k objevení jedinečných vlastností, které ještě více zvýšily popularitu této tužky „netužky“. Ať hodí kamenem ten, kdo z ní ve škole nemontoval tzv. flusačku, která za pomoci fouknutí brilantně střílela, a to vše od papírových kuliček až třeba po rýži.

Kdo za tím stojí

Verzatilku na trh uvedla firma Hardtmuth, která nesla jméno svého německého zakladatele Josepha Hardtmutha. Ten založil společnost v jihočeských Českých Budějovicích, kde firma sídlí a podniká dodnes. Žlutohnědá kovová tužka byla chloubou firmy, a tak ji F. Hardtmuth pojmenoval Koh-i-noor, což je odvozený název od známého indického diamantu žluté barvy. Nakonec se tak začala jmenovat celá společnost.

[:google:]

Jedinečný systém

Verzatilka, také psána versatilka a v nářečí řečena krajón (z francouzského crayon – tužka), je mechanická padací tužka umožňující výměnu tuhy. Zažitý název „verzatil“ je odvozeninou od slovesa versatilní, což znamená variabilní.

Pokud se tuha zlomí, vůbec to nevadí.

Ona to vlastně není ani tužka v pravém slova smyslu. Je to kleštinový držák tuhy fungující pomocí pružiny. K uvolnění tuhy  dochází po zmáčknutí konce, jako u klasické propisky, kdy tuha po uvolnění hrdla popojede. Konec neslouží jen jako spínač, ale také je zde umístěno praktické ořezávátko, které se jednoduše vyšroubuje. Jednoduchá je také výměna tuhy. Pokud se tuha zlomí, nevadí - díky kleštičkovému hrdlu funkci neztrácí ani při zlomení. Popularita vedla k rozšíření portfolia, a tak nezůstalo pouze u jedné šířky tuhy. Tato (ne)tužka pronikla také mezi pastelky.

Verzatilka se stala oblíbenou psací pomůckou napříč profesemi, a to od techniků přes návrháře, designéry až třeba po konstruktéry.  Všichni vždy oceňovali rychlou výměnu tuhy, možný výběr šíře a tvrdosti tuh, ale i dostupnou barevnou škálu.

A zajímavost na konec: S klasickou verzatilkou prý bylo možné napsat čáru o délce téměř 60 km!

Zdroj: Koh-i-noor, Koh-i-noor Hardtmuth, Wikipedie.

Nenechte si ujít