Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Osobnosti

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

AUTOR: Martin Březina

Technika
Technika

Unikátní stroj z dob socialismu. Páternoster byl nejen výtah, ale také atrakce. Lidé se báli, že se otočí hlavou dolů

Nenechte se zmást, nebudeme si opakovat Otčenáš (Pater noster). Připomeneme si pomalu mizící technickou vymoženost konce devatenáctého století, která se v českých krajích zavedla až ve dvacátých letech století dvacátého.
 
FOTO: Se svolením J. Nováčka

autor

Jiří Nováček

25. dubna 2022

Oběhový výtah údajně získal své označení právě po zmíněné modlitbě. Ne snad proto, že by si opatrní cestující opakovali před nástupem Otčenáš, ale princip řetězení tohoto výtahu se podobá systému modlitebního růžence. Alespoň tak je to zmíněno v lidové encyklopedii Wikipedia. My jsme se s ním náhodou svezli v centru Prahy před pár dny a vyvolalo to u nás vzpomínky na dětství, když jsme rodiče doprovázeli na úřady a jiné instituce.

Lákadlo s tajemstvím

Když jsme se nedávno připomněli tento výtah fanouškům Retromania na sociální síti, většina se shodla na tom, že téměř každého napadlo se projet tímto výtahem kolem dokola. A když se to podařilo, kolik legrace se s tím zažilo. Například Hanka Žvanutová odvahu našla: „Zkusila jsem… trochu jsem se bála, že budu hlavou dolů, ale moje zvědavost byla silnější.“ Obavy měl jistě každý z nás, ale zvědavost byla často silnější, než srach z nehody. Však se provozovatelé snažili upozorňovat nápisy „POZOR, VYSTUPTE!“ i varovnými světly, která upozorňovaly na výstup v nejvyšším i nejnižším patře. Někde dokonce pobíhal vrátný, který dohlížel na to, aby nedocházelo k porušování pravidel a raubíře vyháněl. Což potvrzuje i čtenářka Pavla Hanžlová, kterou vyvedla závodní ochranka.

[:google:]

Snad nejčastější kulišárnou, která se osvědčila a neznalé překvapila, byla situace, kdy vyjížděli cestující hlavami dolů. To když vtipálci udělali v otočce stojku.

Nekonečná jízda

Ale ne vždy bylo projetí zakázaným pásmem dobrovolné a ze zvědavosti. Stačilo se zamyslet nebo nedávat trochu pozor a už nebylo úniku. Především pro lidi, kteří trpí klaustrofobií, nebo je děsí tma, to nebyl příjemný zážitek. Zvuky strojovny tomu nepřidaly. V dnešní době, když většina lidí využívá každé volné chvilky pohledem na displej mobilu, by se asi nonstop projíždění stalo standardem. To se právě stalo autorovi tohoto článku. Díky nekonečné smyčce lákalo a stále láká především děti, protože nemá daleko od kolotoče.

Páternostery se stále točí

Praha, Brno, Zlín, Jablonec a mnoho dalších měst, si ještě v historických budovách udržuje i tento archaický výtah, který tak tvoří architektonickou součást budov. Ne všude jsou v provozu, ale když ano, jsou stále vděčnou atrakcí pro malé i velké.

Zdroj: Autorský článek.

Nenechte si ujít