Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Osobnosti

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

AUTOR: Martin Březina

Potraviny
Gastro retro

Sladké hity socialistických školních jídelen. Dali byste si ještě dnes říct?

Vzpomínky na socialistické školní jídelny jsou spíše smutné než příjemné. Často se nám vybaví jídla nevalné chutě a kvality. Pomyslnou druhou šanci pokrmům, které na našich chuťových buňkách zanechaly nesmazatelné stopy, jsme většinou dali až v dospělosti.
 
FOTO: Shutterstock

autor

Lucie Leštinová

06. prosince 2021

Sladká hlavní jídla ve školních jídelnách chuťově vyčnívala, a pokud byla možnost si je v denní nabídce vybrat, tak často mizela u strávníků nejrychleji. I když variace sladkých jídel nebyla kdovíjak široká, byli jsme za ně vděčni. Protože již tenkrát byla obezita dětí diskutovaným problémem, tak tato jídla byla ta první, která se ze školních jídelníčků vytrácela.

Dukátové buchtičky se šodó

Asi největší hit a sázka na jistotu. Po klasických neplněných buchtičkách přelitých ředěným vanilkovým pudinkem se mohly děti doslova umlátit. Originální recept není tradiční český. Jako mnoho dalších jídel je specifický pro celý středoevropský region. V čem se liší v jednotlivých krajinách, je právě krém. Klasický vanilkový krém s pravou vanilkou je preferovaný v německy mluvících zemích. Šodó postavené na víně a vejcích je typické pro francouzské gurmány. Československá „poleva“ byla často založená právě na levném vanilkovém pudinku, který se ředil vodou, ale v „dospělé“ verzi dokonce i tuzemským rumem.

[:google:]

Žemlovka

Další z klasických jídel školních kuchyní. Dáno také nízkými pořizovacími náklady, protože základ je postaven na bílém pečivu máčeném v oslazeném mléce. To se pak zapeklo se strouhanými jablky. Díky vydatným porcím cukru a skořice děti odpustily mnohé, například špatně zapečený rozplizlý rohlík s mlékem. Také toto jídlo nemá přesné místo původu a počeštělý název je velice podobný německému výrazu "semmel", což je výraz pro žemle. Zemlbába, trochu archaické označení, se pekla také doma z toho, co dům dal – starší pečivo, vejce nebo mléko, cukr, skořice, někdy i rozinky. Nespornou výhodou žemlovky je, že se dá jíst i jako studený dezert. Proto toto jídlo bylo i na jídelníčku na školách v přírodě nebo pionýrských táborech.

Rýžová kaše

Kaše je označována za jídlo chudých. Co region, to jiné složení vycházející z darů místní krajiny. Není divu, že se tak kaše objevovala i na stolech školních jídelen za socialismu. Pokud si vzpomínám správně, tak rýžová kaše byla u nás ve školní jídelně frekventovanější než krupicová kaše. Díky silnému importu rýže do Československa jí zde bylo dost. Jednoduché výživné jídlo založené na rozvařené rýži v oslazeném mléce stačilo zasypat skořicovým cukrem nebo kakaem a bylo hotovo. A nám, jako dětem, to chutnalo a hlad nebyl. Takže všichni byli spokojeni.

Jistě se vám vybaví další sladká jídla, která byla oblíbená ve vaší školní jídelně. Například nudle s mákem, škubánky s tvarohem nebo rýžový nákyp. Vaříte si občas podobná jídla doma? Nebo jsou pro vás vzpomínky na školní jídelnu tak stresující, že se těmto pokrmům i dnes vyhýbáte?

Nenechte si ujít