Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Osobnosti

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

AUTOR: Martin Březina

Film a seriál
Rodinný film

Natáčení plné náhod, o kterých málokdo ví. A možná díky nim je komedie S tebou mě baví svět tak kouzelná

„Tati, a prdí taky hadi?“, jedna z mnoha oblíbených hlášek z legendární rodinné komedie, kterou si většina z nás nenechá ujít ani při každoročních reprízách. Kouzlo oblíbeného filmu je především v autentičnosti, protože zachycovala okamžiky a rodinné stereotypy, ve kterých se mnozí diváci našli. A z tohoto pohledu můžeme jen konstatovat, že i díky tomu byla komedie nadčasová.
 
FOTO: Národní filmový archiv (volný zdroj foto)

autor

Martin Březina

22. března 2022

Koncem devadesátých let minulého století Česká televize navíc vyhlásila anketu o nejpopulárnější komedii dvacátého století a diváci ji zvolili jako vítěze. Bylo to u příležitosti stého výročí České kinematografie. 

Příběh ze života s hvězdný obsazením

Samotný děj je vystavěn kolem trojice akčních otců – Pavel Nový, Václav Postránecký a Julius Satinský, kteří se nedokázali vzdát svého každoročního pánského výjezdu na hory. Ale tak trochu nepočítali s tím, že by jim mohli být „přibaleny“ děti. Právě kolem této tlupy a výpravy Apalucha se vše točilo. Jejich manželky měly neméně hvězdné obsazení, a to v herečkách jako Zdena Studénková, Jana Šulcová a Eliška Balzerová.

[:google:]

Zatímco Julius Satinský zvládl češtinu bez nutnosti dabingu, tak Zdena Studénková byla nadabována celkem dvakrát. Asi není neznámé, že ji přezpívala Helena Vondráčková, ale že mluveného slova se ujala Naďa Konvalinová, to se ví méně. Naopak Julius Satinský nevládl lyžařskému umění, a tak zaskakoval Jan Balzer, produkční filmu a zároveň manžel Elišky Balzerové. Za to Zdena Studénková nastavila inspirativní choreografii u písně Sladké mámení, kterou si převzala do svých vystoupení i Helena Vondráčková.

Natáčení plné náhod

Článků a rozhovorů kolem úspěšné komedie režisérky Marie Poledňákové vyšlo bezpočet, tvůrci i herci snad prozradili vše, co se dalo i něco navíc. Jednou ze zajímavostí je, kolik neplánovaných skutečností se sešlo a možná právě proto je film tak kouzelný.

Kdo jezdí pravidelně na dovolenou v zimě na hory, tak potvrdí, že odnepaměti bylo téměř zázrak sehnat ubytování nebo zájezd v požadovaném termínu. A počátkem osmdesátých let, kdy se film natáčel, tomu nebylo jinak. Díky nestabilní politické situaci v Polsku se ale uvolnily rezervované kapacity a štáb se mohl ubytovat v blízkosti chalupy, kde se natáčelo. Ale ne všechny náhody byly tak pozitivní.

Pokud si vybavíte nehody, které se ve filmu odehrály, tak to byly ve skutečnosti autentické záběry mimo scénář. Třeba když rekreační lyžař Václav Postránecký projel luxusními vypůjčenými lyžemi Rossignol kadibudkou a nechtěně jednu z lyží zlomil. Zlomeninu utrpěla ruky pak utrpěla jedna z dětských rolí - Dášenka. V případě záběrů ujíždějícího Matýska ze svahu se také občas zmiňuje, že se to ve skutečnosti stalo, ale ne v případě použitých záběrů ve filmu.

Zdroje: Česká televize, ČSFD.cz

 

Nenechte si ujít