Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Osobnosti

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

AUTOR: Martin Březina

Film a seriál
Dětský seriál

Dětské sci-fi: Chobotničky od Čertovky

Filmový štáb putoval z pražské Malé Strany až do dalekého Portugalska, aby získal ty nejlepší záběry. Ze seriálu nakonec vznikly i dva samostatné filmy.
 
FOTO: Česká televize

autor

redakce

30. října 2021

Československé seriály baví i po letech. Také již legendární seriál Chobotnice z druhého patra si získal mnoho fanoušků, kteří jej sledují vždy, když jej některá z televizních stanic nasadí.

Kde se chobotničky vzaly

V roce 1986 se nám mohlo ještě zdát o tom, že bychom se s rodinou vydali k moři, a to navíc do Portugalska. Ale rodině Holanových se to i díky tomu, že otec rodiny) je zasloužilí kamioňák, který pravidelně opouští Československé hranice, se to podaří. Už to samo o sobě bylo pro mnohé diváky sci-fi. Samozřejmě, že cesta neprobíhá podle představ a hned první zážitky od moře jsou pro rodinu problém. Ale jak to u dětí bývá, ty se dokáží bavit u každé příležitosti, a proto když najdou na hladině plout podivuhodnou hmotu, tak se baví tím, že si z nich vymodelují dvě chobotničky s mušlí na hlavě. Eva - Zelenou a Honzík - Modrou. Co však nečekají je, že jim chobotničky začnou po pláži utíkat. A zde začíná celé dobrodružství obou dětí a jejich netradičních kamarádů.

[:google:]

Skvělé obsazení

Režisér Jindřich Polák byl známý svým citem pro práci s dětskými herci, na kterých stojí úspěch jeho dětských seriálů i filmů.  Honzíka ztvárnil Milan Šimáček a Evu pak Žaneta Fuchsová, která před touto rolí zazářila pod stejným režisérem ve filmech: Lucie, postrach ulice nebo ve volném pokračování …A zase ta Lucie. Její kariéra herečky však skončila v revolučním roce 1989.

Rodiče ukázkově zahráli Pavel Zedníček a Dagmar Veškrnová. Pokud ale někoho vyzdvihnout, tak to dabing obou chobotniček – Modrou si vzal pod sví křídla nezapomenutelný František Filipovský a Zelenou pak Jiřina Bohdalová. V plejádě herců se zde objevily hvězdy československé kinematrografie Boris Rösner, Miroslav Macháček, Josef Bláha, Oldřich Kaiser nebo Vladimír Kratina. Roličku zde také získala hudební hvězdička Markéta Muchová, která tehdy patřila do stáje Kroky Františka Janečka.

Zajímavosti z natáčení

Čtyřdílný seriál byl natáčen v koprodukci  Bayerischer Rundfunk a Westdeutscher Rundfunk na zakázku německé televize. Ze seriálu byly sestříhány dva celovečerní filmy. Kromě hvězdného obsazení byl film protkán i zajímavými triky a efekty. Samotná animace plastelínových figurek patřila ke špičce filmového oboru. „Ropná“ skvrna na moři byla vytvořena potravinářským coca-colovým barvivem. Automobil rodiny Holanových – Renault 20 TS si zahrál i ve filmu Vesničko má středisková.

Jak se jmenují seriálové díly

1. Projekt IV - 2. Blesky nad Čertovkou - 3. Všechno napůl! - 4. Veselé vánoce přejí Zelená a Modrý

Nenechte si ujít