Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Osobnosti

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

AUTOR: Martin Březina

Technika
Coupé Peugeot 204

Coupé Peugeot 204 stálo 43 let ve stodole, pak ho oprášili a udělali z něj celebritu

V roce 2016 přišel francouzský novinář a milovník starých i nových aut François Allain se skvělým nápadem: stvořil televizní pořad nazvaný Vintage Mecanic, ve kterém stará, zaprášená, rozbitá i nekompletní auta dostanou nový život. Pořad se před šesti lety začal vysílat ve francouzské televizi a rychle si získal početnou základnu sledujících.
 
FOTO: Peugeot

autor

Anna Novotná

01. května 2022

Proměna starého vraku na stylový veterán s mnohdy poutavou historií se stala pro řadu diváků vzrušující podívanou. Navíc na konci každé řady se renovované automobily draží, čímž se napětí ještě zvyšuje.

François Allain vždy pro každou televizní řadu pečlivě vybírá vozy, které se následně v jednotlivých epizodách renovují. Divák tak může přímo sledovat, jak se auto mění a samozřejmě nabývá na hodnotě. Díky tomuto pořadu se tak proslavily vozy, na které by jinak zřejmě dávno zapomnělo.

To je případ Peugeotu 204 Coupé vyrobeného v 70. letech 20. století. Jedná se o speciální závodní vůz pro rallye. Přestože byly tyto speciály ve své době značně populární a získaly celou řadu titulů, dnes už jich moc nenajdete. Vlastně byste je spočítali na prstech jedné ruky. Jeden z nich si vyhlídl i François Allain pro svůj pořad. Našel kousek, který měl za sebou slavnou závodní kariéru. Získal titul vicemistra Francie v regionálních rallye v roce 1976 a následně o rok později tento triumf zopakoval. Letos tak (stejně jako loni) oslavuje 45. výročí od tohoto slavného vítězství. 

[:google:]

Nicméně, ač se jednalo o vůz s nezapomenutelnou historií a na tu dobu skvělou technikou, upadl v zapomnění a dlouhých 43 let se na něj prášilo, než jen François Allain objevil a pozval do svého pořadu. Zde se Peugeotu 204 Coupé ujal známý restauratér automobilů Nicolas Guenneteau a díky němu slavné kupátko stalo z mrtvých. Ostatně nebylo prvním Peugeotem, který prošel rukama tohoto restaurátora. Před ním Nicolas Guenneteau dal dohromady i takřka stoletý Peugeot 201, a to tak, že se restaurovaný vůz mohl zúčastnit závodu Normandie Beach Race. Následně se Guenneteau pustil do polozničeného Peugeotu 304 a udělal z něj ikonické vozidlo, které bylo dokonce angažováno do populární kulinářské show Carnet de Julie (Juliin zápisník).

Také osud zrestaurovaného Peugeotu 204 Coupé je pozoruhodný. Vůz se zúčastní jednoho z nejvýznamnějších závodů historických vozů na světě – Tour Auto. Ten se jede právě teď ve Francii. Posádku vozu se startovním číslem 45 netvoří nikdo jiný než právě François Allain a Nicolas Guenneteau, tedy muži, kteří z tohoto auta udělali celebritu. Pro Tour Auto si tento vůz neosedlali náhodou. Oba pánové jsou totiž velkými fanoušky značky Peugeot. François Allain v roce 1990 založil Klub Peugeot 204 a 304 a je bezpochyby novinářem, který toho o dědictví značky Peugeot napsal nejvíce. Za posledních 25 let publikoval stovky článků v tisku, připravil mnoho televizních reportáží a napsal pět knih o různých modelech značky. Také pro Nicolase Guenneteau je Peugeot srdeční záležitostí. Vozy této značky restauruje nejraději ze všech, a navíc je také členem Klubu Peugeot 204 a 304. 

Zdroj: Peugeot.

Nenechte si ujít