Móda a styl

Mánie socialistické éry: Proč všichni sbírali céčka a k čemu vlastně měla původně sloužit?

AUTOR: Martin Březina

Osobnosti

Jak a kolik si vydělávali hudebníci za socialismu. Televize a rozhlas byly výhra

AUTOR: Věra Nováková

Osobnosti

Počátek osmdesátek byl příznivý pro tuzemské hudební hvězdy. Velkým idolem žen i dívek každého věku se stal Peter Nagy

AUTOR: Martin Březina

Technika
Hobby

Ta naše lepidla česká. Koupili jsme stejná včera i dneska

Již několik generací nás prakticky bez změny provází od základní školy. Často tmelí naše vzpomínky. Lépe řečeno slepují. Jsou to naše nezaměnitelná lepidla, jež pod stejnou značkou může stále zakoupit. Navíc měla přesah, který u lepidel ani nečekáme.
 
FOTO: Wikimedia Commons

autor

Lucie Leštinová

25. května 2022

Československo na svou dobu mělo dostatečně vyspělý chemický průmysl, a tak na trhu bylo i dost lepidel, které používá již několik generací. Pro někoho nepodstatné, ale modeláři nebo školáci tyto produkty cení.

Chutnala více, než lepila

Generacemi prověřené klasické lepidlo na papír. Vhodné do kanceláře, školy a domácnosti. Lepí papír a je určeno hlavně jako školní potřeba dětem. Bílá lepící pasta s názvem Drago. Netoxické a po potřísnění snadno odstranitelné. Původně ji vyráběl ji národní podnik Gama v odloučeném závodě v Městci Králové a stávala od 1,- do 1, 90 Kč. Na trhu je zhruba od osmdesátých let a rozhodně je nezaměnitelná. Asi dost rodičů ocenilo, že je lepidlo vyrobené z přírodních materiálů. Protože, přiznejme si to, kdo z nás jej neochutnal? Však docela vonělo a nasládlá chuť minimálně nevadila.

Potvrzují to i vaše ohlasy na v diskuzích, které jsme společně rozjeli v naší internetové diskuzi. Třeba Marek D. píše: Byla i základem svačiny některých šílenců!“  A potvrzuje to i další přispěvatelka, Jitka H., která se ke konzumaci i přiznává: „Já ji také ochutnala a byla moc dobrá.“ Někoho bílá lepící pasta tak inspirovala, že skládal i verše: „Natřeli jsme slepici, bílou pastou lepicí,“ autorem je Jiří Cvrkal. Evidentně nás tak toto lepidlo zaujalo jinak, než pro jaký účel bylo vyrobeno. Bílá lepící pasta přežila i otevření trhu a i když pod jiným výrobcem, tak je stále k dostání.

[:google:]

Modeláři preferovaný Kanagom

Druhým matadorem mezi lepidly je bezesporu Kanagom. Tentokrát šlo a vlastně stále jde o vodostálé kontaktní lepidlo na lepení papíru, kůže, textilu, dřeva, skla, porcelánu, keramiky a korku. Ke konzumaci nevhodné, protože je na acetonové bázi. Bylo také oblíbené modeláři.

"Bavilo mě potom loupat z prstů to zaschlé lepidlo."

Potvrzuji, modely letadýlek jsem nelepil ničím jiným. O jeho celospolečenském významu vypovídá i to, že Kanagom je také název devátého studiového alba skupiny Olympic, ale také název titulní písně. Které jiné lepidlo se dočkalo stejné pocty, že? Užití bylo opravdu široké a určitě překračovalo doporučení na tubě lepidla. Například Jana I. na naší facebookové skupině zmínila, že byla oblíbená mezi vodáky na lepení laminátových lodí. Ale také, jako v případě Bílé lepicí pasty, Kanagom byl populární i pro své vedlejší schopnosti. “Bavilo mě potom loupat z prstů to zaschlé lepidlo, to byla dobrá zábava,“ říká Libor Z., ve stejné diskuzi.  K experimentům lákal i pro svou vysokou hořlavost, na což si dost kluků muselo přijít vlastní zkušeností. Kanagom je stále na trhu a navíc, světe div se, design se prakticky nezměnil. Tak nadčasový byl. Co mu ještě zůstává je zlidovělým pojmenování KanagoN, který se často zažil více než KanagoM. Je to asi dáno i čitelností psacího písma na tubě.

Pokud bychom měli zmínit další lepidla, která byla na trhu a poměrně oblíbená, tak je to nestárnoucí Herkules nebo také Drago.

Autorský článek, další zdroje: Koh-i-noor, Druchema.

Nenechte si ujít